Stærkt salg af iPhones men iPad falder

Der var små salgsrekorder i Apples regnskab for Q2 2014. iPhone sælger godt, men iPad-salget falder en smule.

Apple

Apple Store, 5th Avenue, New York (Foto: MereMobil.dk)

Apple har netop fremlagt regnskabet for Q2 2014 i deres regnskabsår, hvilket svarer til Q1 2014, altså perioden fra 1. januar 2014 til 31. marts 2014.

Tilbage i Q1 2014 i regnskabsåret, altså det vigtige julesalg, slog Apple deres egne rekorder, og leverede hvad producenten selv betegnede som ”all time high”. Aldrig før var der solgt så mange iPhone og iPads i et enkelt kvartal.

Selvom der i det efterfølgende kvartal blev solgt mange iPhone og iPads, var det ikke en kæmperekord som ved julesalget.

iPhone frem, iPad tilbage

I kvartalet blev der på verdensplan solgt 43,7 millioner iPhones og 16,3 millioner iPads. I julekvartalet blev der solgt henholdsvis 51 og 26 millioner eksemplarer af produkterne.

Når Q2 2014 sammenlignes med Q2 2013 ses en markant stigning på 17 procent i iPhone salg, mens salget af iPad faldt 16 procent. Tallene dengang var 37,4 millioner iPhones og 19,4 millioner iPads. Der er tale om det største salg af iPhones i et kvartal, der ligger uden for julesalget.

Salget af Mac-computere steg fra 3,9 millioner i Q2 2013 til 4,13 millioner i Q2 2014. iPod fortsætter faldet og gik fra 5.6 til 2,7 millioner enheder.

Overblik: Q2 2013 mod Q2 2014 i styks

Q2 2013Q2 2014
iPhone37.430.00043.719.000
iPad19.477.00016.350.000
Mac3.952.0004.136.000
iPod5.633.0002.761.000

Salget af iPhone og iPad set over tid

Salg regnskab iPad iPhone graf

Salget af iPhone og iPad set over tid fra Q1 2011 til Q2 2014 i Apples regnskabsår (Grafik: MereMobil.dk)

Tjente mange penge

Apple solgte produkter i kvartalet for 45.6 milliarder dollars. Overskuddet blev 10.2 milliarder dollars. Med andre ord så laver Apple omkring 613 millioner kroner i overskud hver eneste dag, skriver Business.dk.

I tilsvarende kvartal i 2013 omsatte Apple for 43.6 milliarder dollars, og leverede et overskud på 9.5 milliarder dollars.

Salgstallene fra Apple ændrer ikke på styrkeforholdet på verdensmarkedet, hvor Samsung fortsat er verdens største smartphone-producent.

Mere til historien

Apple forventer at tabletmarkedet fortsat vil hale ind på PC-salget. Samtidigt sagde de ved regnskabspræsentationen, at de vil investere i nye produktkategorier.


Læs også
:
Apple sætter salgsrekord med iPhone og iPad

Apple Watch Series 11: Endelig mere batteritid | TEST

ANMELDELSE: Batteritiden er udvidet, men er det nok? Her er min vurdering af Apple Watch Series 11.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Den britiske regering VIL have en bagdør i iCloud

Den britiske regering giver ikke op og gør nu et nyt forsøg på at få implementeret en bagdør til iCloud.

(mere…)
Hvilke Apple-nyheder kan vi forvente i oktober?

OVERBLIK: Der er stadig flere produkter, som vi venter på bliver lanceret fra Apple. Disse produkter kan meget vel lande i oktober.

(mere…)
Ny iPhone-opdatering kommer med store fejlrettelser

Hvis du har oplevet fejl eller problemer med iOS 26.0 på din iPhone, så kan en ny softwareopdatering måske afhjælpe problemerne.

(mere…)
Sådan bruger du Apple Intelligence på din iPhone

GUIDE: Vi har testet den danske Apple Intelligence på iPhone. Her er guiden du skal læse og gemme.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram