Sony går efter trætte iPhone-ejere

Web-TV: Trætte iPhone-brugere skal indfanges med Xperia Z1 Compact, lyder det fra Sony.


Sony har, som den første mobilproducent, lanceret en Android-topmodel, der er presset ned i et format med 4.3 tommer skærm. Andre producenter, såsom Samsung, har også minimodeller i sortimentet, men disse er nedskalerede udgaver af flagskibs-enheden, hvor ydelsen er mindre.

I et interview med MereMobil.dk fortæller Sony Mobile, at de går direkte efter iPhone-brugere, som er trætte af eksempelvis batteritiden på telefonen, men som ikke ønsker at gå ret meget op i størrelse – og som i hvert fald slet ikke ønsker en langsom smartphone.

Læs mere om Sony Xperia Z1 Compact

– ”Vi mener, at vi kommer med den første high-end Android-smartphone, der kan konkurrere med en iPhone (i størrelse og ydelse, red.). Vi ved fra vores interne undersøgelser, at der er mange iPhone-ejere, som er trætte af Apples manglende innovation og især trætte af kort batterilevetid. Kan vi bare tage nogle af dem, som er en lille smule utilfredse, så tror vi der er et pænt marked for det,” siger marketingschef Morten Johansen i Sony Mobile Danmark.

Z1 Compact har i forhold til Xperia Z1 mindre skærm, men også mindre batteri. I praksis skulle det betyde, at batteritiden er længere, hvilket ifølge Sony hænger sammen med at skærmen er mindre, og der dermed bruges mindre strøm.

Pris og tilgængelighed på Xperia Z1 Compact

Sony hævder, at Xperia Z1 Compact har noget bedre batterilevetid end iPhone.

Sony Xperia X1 Compact pressemøde

Sony fremviste på Z1 Compact dette billede af mobilens placering i markedet (Foto: MereMobil.dk)

Mere til historien

Sony Xperia Z1 Compact ventes at komme på markedet i februar måned i Danmark. Telefonen er uden abonnement prissat til lige under 4.000 kroner. Vi bringer snart en test af Sony Xperia Z1 Compact.

Læs også:
Sony: Lavpris skal ikke være dårlig kvalitet

20-års iPhone lander næste år – her er forventningerne

Om lidt over et år fylder iPhone 20 år og det betyder en jubilæumsmodel med store nyheder.

(mere…)
iPhone Fold kan være forsinket

RYGTE: Den kommende foldbare iPhone fra Apple har produktionsproblemer.

(mere…)
Android 17 udrulles til flere Xiaomi-enheder

KORT NYT: Flere Xiaomi-enheder får nu Android 17-opdateringen.

(mere…)
Apples prisstigninger fortsætter

Tilbage i juni ramte den første bølge af prisstigninger hos Apple, og for nylig kom endnu en. Hvor længe fortsætter det?

(mere…)
XPENG L03: Billigste XPENG nogensinde – men måske den mest interessante?

VIDEO: Xpeng L03 bliver mærkets billigste model i Danmark, men den nye AI-platform, Google Maps-integration og omfattende standardudstyr gør den til mere end blot en budget-elbil.

(mere…)
iOS 27 public beta er frigivet

Nu kan almene brugere teste den kommende iOS 27-opdatering, men der er et par ting, du skal være opmærksom på.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
14 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram