Den næste iPhone kan blive med super stærk safirglas

Den næste iPhone, iPhone 6, kommer måske med safir-glas, som er mere solidt og slidstærkt, end det ofte anvendte gorilla-glas.

Apple har investeret omkring 3,2 milliarder kroner i et tiltag, som skal skubbe til udviklingen af noget meget slidstærkt og hårdt safir-glas, som måske kommer til den næste iPhone – der kan få navnet iPhone 6. Det skriver Computerworld.dk.

Skal man tro avisen International Business Time, så er Apple meget opsat på at blive færdig med udviklingen, af det stærke glas inden næste iPhone-version.

Apple har brugt nogle af deres investeringspenge på opkøb af selskabet GT Advanced Technologies, der tidligere har udviklet særlige ovne til fremstilling af safir-glas i stor volumen.

Udover det super stærke safirglas spekulerer mange allerede i, at en iPhone 6 vil få større skærm end de foregående iPhones, hvor de seneste ligger på seks tommer. Man forventer også, at iPhone vil få opdateret designet.

Mere til historien

I dag anvender Apple safir-glas på iPhone kameraet på blandt andet iPhone 5 og iPhone 5S. GT Advanced Technology oplyser, at safir-glasset stort set er umuligt at ridse. Safir-glasset er dog dyrere at fremstille i forhold til gorilla-glas.

 

MacBook Neo holder Apple oppe i et presset pc-marked

Det globale pc-marked bløder, men Apple vinder markedsandele. En ny rapport peger på MacBook Neo som en vigtig årsag til, at Apple klarer sig bedre end de fleste konkurrenter.

(mere…)
iPhone Duo lander i Danmark i dag – men den kan være svær at få fat på

Apples første foldbare smartphone har officiel salgsstart i Danmark den 23. oktober. Prisen starter ved 17.999 kroner, men de første lagre blev hurtigt tømt under forudbestillingen.

(mere…)
Markant stigning: Salget af foldbare skærme vokser 44 procent

Efter en nedgang sidste år forventes markedet for foldbare skærme at vokse markant i 2026. Særligt de brede modeller trækker læsset.

(mere…)
iPhone Duo bliver lettere at betjene med én hånd

Den brede iPhone Duo er vanskelig at betjene med én hånd. Apple har en løsning på vej, mens den store interesse får selskabet til at skrue markant op for produktionen.

(mere…)
Rygte: iPad mini 8 får OLED-skærm og stor AI-opgradering

Apple forventes at præsentere en ny iPad mini i næste uge. Den byder angiveligt på en OLED-skærm, vandtæthed og en kraftig A20 Pro-processor.

(mere…)
Apple arbejder allerede på en større HomeView med robotarm

Den netop lancerede Apple HomeView får en storebror. Næste generation byder på en større skærm og en robotarm, der følger dig rundt i rummet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram