Øget koncentration hos elever på mobilfrie skoler

Flere og flere skoler giver det et forsøg med eleverne slukker og afleverer mobiltelefonerne i undervisningen.

Mobiltelefonen bruges flittigt i skolen - både i og uden for undervisningen (Foto: Undervisningsministeriets hjemmeside)

Mobiltelefonen bruges flittigt i skolen – både i og uden for undervisningen (Foto: Undervisningsministeriets hjemmeside)

Mobilfrie skoler er efterhånden blevet en tendens, som giver bemærkelsesværdige resultater. Det skriver Kristeligt Dagblad.

De danske klasseværelser summer ofte af smartphones, hvor SMS’er skal tjekkes, der spilles, tjekkes nyheder og mail og meget andet. Det gør også, at lærerne er i hård konkurrence, hvis de skal have elevernes opmærksomhed.

 – Flere skoler bør være mobilfrie

Blandt andet Alme Kristne Friskole ved Græsted i Nordsjælland har forsøgt sig med et forbud mod mobiler. Skolen tillader hverken brug af mobilen i timerne eller i frikvartererne.

I starten krævede det en tilvænning fra de fleste af eleverne, men i dag er det kun et fåtal, som savner mobiltelefonerne i klasseværelset. Det fortæller Peter Skov Thomsen, som er skoleleder på skolen, til Kristeligt Dagblad.

Børn og smartphones (Foto: Telia)

Børn og smartphones (Foto: Telia)

– ”Eleverne har fået mere ro til at koncentrere sig i timerne, for de skal ikke hele tiden tage stilling til, hvad der sker på telefonen. En af eleverne oplevede, da han fik sin telefon tilbage efter skoledagen, havde han flere end 80 ubesvarede sms’er. Hvis man får så mange sms’er i skoletiden, er der jo ikke noget at sige til, at man har svært ved at koncentrere sig, for man er jo flere steder på en gang,” siger Peter Skov Thomsen.

Der er flere fordele ved de mobilfrie skoler, hvis blot man ikke vil vende den digitale udvikling helt. Sådan lyder det fra Jonas Ravn, som er projektleder og oplægsholder ved Center for Digital Pædagogik.

 – Skoleelever: Drop mobiltelefonen i skoletiden

– ”Det at være moderne digital bruger i dag kræver også, at man kender vigtigheden af at være væk fra det. Der skal være skærmfri pauser i hverdagen. Man har ligesom aflivet tanken om, at vi mennesker kan multitaske. Deler man hjernen på fem forskellige projekter, er der jo kun 20 procent opmærksomhed på hver. Men man skal også gøre sig det klart, at den digitale teknologi er kommet for at blive. Man kan ikke skrue tiden tilbage,” siger Jonas Ravn.

Det er, ifølge Kristeligt Dagblad, omkring 96 procent af skoleeleverne i 7.-9. klasse som ejer en smartphone.

Mere til historien

Hvad er din holdning? Synes du, at skolerne skal være mobilfrie? Hvis ja, skal det kun være i timerne eller også frikvartererne for at de kan pleje det sociale liv og udvikle venskaber.

Her finder du de bedste børneabonnementer

TIP: Skal dit barn have et almindeligt abonnement eller et af de særlige børneabonnementer. Se for og imod. 

(mere…)
Mobilen stjæler forældres opmærksomhed – børn ønsker skærmregler

Der kan være masser af grunde til at tage et kig på telefonen. Men ofte sker det på bekostning af samværet med vores børn.

(mere…)
Disse smartphones er ikke kinesiske

GUIDE: Hvis du gerne vil kende til udvalget af smartphones uden for Kina, så har vi samlet en liste over smartphones, som ikke er kinesiske.

(mere…)
Der er fokus på tryghed på ny smartphone

En ny smartphone er klar fra Xplora og HMD, hvor fokus er på tryghed og sunde digitale vaner. 

(mere…)
Ny undersøgelse afslører: Hver femte ung søger ikke hjælp ved ubehag online

Der er rigtig mange unge, som oplever ubehagelige ting "bag skærmen" og ny undersøgelse viser, at hver femte ikke søger hjælp.

(mere…)
Ny type telefon skal give tryghed til både børn og forældre

Et samarbejde om produkter til børn har resulteret i en smartphone med omfattende forældrekontrol.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram