Sony: Ingen Google Edition af Xperia Z Ultra i Danmark

Sony Xperia Z Ultra med ren Android 4.4 kommer umiddelbart ikke på markedet i Danmark, oplyser Sony.

Sony Xperia Z Ultra Google Play Edition

Sony Xperia Z Ultra Google Play Edition

Sony har netop i samarbejde med Google, sendt deres phablet topmodel Xperia Z Ultra på markedet i USA, uden Sonys egen brugerflade. Der er tale om en såkaldt Xperia Z Ultra Google Play Edition.

Sony og LG relancerer topmodeller i Google Editions

Telefonen har den originale version af Android 4.4 KitKat installeret fra leveringen, uden tilpasninger fra producenten.

Hardwaren er i forhold det den Z Ultra vi kender i forvejen, uden ændringer. Så det er stadig Qualcomms processor på 2.2 GHz og 6,4 tommer HD skærm, der sidder i produktet. Kun brugeroplevelsen er anderledes.

Test: Her er de tre bedste phablets

Ingen Google Edition i Danmark

Selvom det lyder som en interessant telefon, skal danske mobilfans ikke regne med at kunne købe Google Play Edition af Xpeira Z Ultra, i butikkerne.

– ”Xperia Z Ultra Google Play edition er et produkt eksklusivt til det amerikanske marked, og der er på nuværende tidspunkt ingen planer ifht. lancering i Danmark,” siger Morten Johansen, marketingschef for Sony Mobile i Danmark, til MereMobil.dk.

Han forklarer videre, at samarbejdet med Google omkring produktet er et væsentligt næste skridt i Sony Mobiles tætte dialog med de forskellige communities af Android udviklere. Der bidrages også til Android Open Source Project (AOSP), som blev startet i 2012.

– ”Men selvom det er produkt kun til det amerikanske marked, vil det helt sikkert være med til at præge udviklingen på andre fremtidige Sony mobiler i hele verden og dermed også Danmark,” slutter Morten Johansen.

Mere til historien

Den nye LG G2 Pad 8.3 kommer også i USA med Googles egen version af Android. Tidligere har vi set at HTC One og Samsung Galaxy S4 er blevet relanceret i USA på denne måde.

Gamle telefoner kan blive billig cloud: Google vil genbruge 2.000 mobiler

Brugte smartphones ender normalt i skuffen eller skraldespanden. Nu vil forskere og Google bygge en privat cloud af 2.000 pensionerede Pixel Fold-telefoner. Idéen er både genial og temmelig besværlig.

(mere…)
Android 17: Her er de største nyheder

Android 17 ruller ud til Pixel-telefoner med bedre multitasking, nye gaming-funktioner til foldables og stærkere sikkerhed. Se alle nyhederne her.

(mere…)
Ny Google Home-højttaler: Gemini, 360° lyd og dansk pris

Googles nye Home-højttaler er bygget på Gemini, lover mere naturlig dialog og bedre lyd – og lander i Danmark til 899 kroner.

(mere…)
Sony WF-1000XM6: Smartere end nogensinde før, men er det nok?

TEST: Sony WF-1000XM6 bygger videre på en stærk serie med forbedret støjreduktion, bedre opkald og finpudsede funktioner – men det er stadig små skridt frem.

(mere…)
Fitbit Air udsolgt: Massiv efterspørgsel netop nu

Googles nye skærmløse aktivitetsarmbånd, Fitbit Air, har ramt en guldåre. Efterspørgslen har fuldstændig lagt lagrene ned – både hos Google selv og i de store danske elektronikkæder.

(mere…)
EU-Parlamentet overvejer at droppe Google

Europa-Parlamentet overvejer nu at droppe Googles søgemaskine internt og vil i stedet bevæge sig væk fra amerikansk teknologi.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram