Apple og Google vil have kontrol over bilen

Techgiganterne har ikke længere nok i smartphones, tablets og lignende, men vil nu også have kontrollen over bilen.

Apple CarPlay

Apple CarPlay

På bilmessen i Genevé er et af de helt store samtale-emner nu, at både Apple og Google vil ind i bilerne. Nemlig ved at deres styresystem bliver en del af bilen.

Apple har tidligere i denne uge offentliggjort deres CarPlay, som bliver bygget ind i bilerne i løbet af i år. Til at starte med er det endnu uvist om det er alle modeller, men flere bil-producenter har meldt sig klar.

– iPhone bliver nu en del af bilen

Disse nye systemer betyder, at man ikke længere behøver sidde og famle med smartphonen bag rattet.

Apple er ikke alene om, at have fundet dette nye markedsområde. Google er eftersigende også på vej med et lignende tiltag, der blandt andet skulle bringe Googles Android ind i blandt andet Audi – dog er dette ikke officielt endnu.

Indholdet som skulle være vist her, er ikke tilgængeligt længere. Vi har derfor fjernet dette. Vi beklager ulejligheden.

Også BlackBerry skulle have fundet vej til bilerne, helt præcist Ford skulle komme med BlackBerrys styresystem i deres biler, men det er endnu ikke bekræftet.

Mere til historien

Apple CarPlay er en opdatering til iOS 7 og fungerer med iPhone 5S, 5C og iPhone 5 – det generelle krav er, at telefonen skal have Lightning-stik i bunden. Fra starten af er Ferrari, Mercedes-Benz og Volvo med på CarPlay, men senere følger også BMW, Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Kia Motors, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Citroën, Subaru, Suzuki og Toyota.

CarPlay bliver tilgængelig i udvalgte biler, der kommer på markedet i 2014.

Google vil løse irriterende Pixel-problem med mere skærmlys

RYGTE: Pixel-telefonernes kamera kan have svært ved at genkende dig i mørke. Googles mulige løsning er enkel, men måske også irriterende, når du ligger i et mørkt soveværelse.

(mere…)
Markant stigning: Salget af foldbare skærme vokser 44 procent

Efter en nedgang sidste år forventes markedet for foldbare skærme at vokse markant i 2026. Særligt de brede modeller trækker læsset.

(mere…)
Rygte: iPad mini 8 får OLED-skærm og stor AI-opgradering

Apple forventes at præsentere en ny iPad mini i næste uge. Den byder angiveligt på en OLED-skærm, vandtæthed og en kraftig A20 Pro-processor.

(mere…)
Apple arbejder allerede på en større HomeView med robotarm

Den netop lancerede Apple HomeView får en storebror. Næste generation byder på en større skærm og en robotarm, der følger dig rundt i rummet.

(mere…)
Tung iPhone Duo gemmer på en fordel over konkurrenterne

iPhone Duo er tungere og tykkere end flere af konkurrenterne. Til gengæld har Apple fundet plads til flere mAh.

(mere…)
Her er forventningerne til Apple Mac-event

Apple er klar med 'Pro and Tell' i næste uge, hvor Mac er på dagsordenen.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram