Samsung siger velkommen til iPhone Duo – men der er en interessant detalje
Samsung kommenterer usædvanligt direkte på Apples første foldbare iPhone. Samtidig peger brancheoplysninger på en interessant forbindelse mellem iPhone Duo og Samsungs egen foldbare teknologi.

Apple har nu officielt meldt sig ind i kampen om de foldbare telefoner. Med iPhone Duo træder Apple ind på et marked, hvor Samsung har været med helt fra begyndelsen.
Og Samsung er klar til at byde konkurrenten velkommen.
I en officiel kommentar efter Apples lancering skriver Søren Rinnov Østergaard, landechef for Samsung Danmark:
– “Vi byder flere producenter velkommen på markedet for foldbare telefoner. Den øgede konkurrence er en positiv udvikling, som kan accelerere innovationen og gøre den foldbare smartphone relevant for endnu flere forbrugere.”
Det er ikke hverdagskost, at en producent kommenterer direkte på en konkurrents produktlancering. Samsung bruger da også anledningen til at fremhæve sin egen erfaring.
Virksomheden har ifølge kommentaren arbejdet med foldbare telefoner i næsten et årti og fremhæver, at teknologien løbende er blevet udviklet, testet og forfinet.
LÆS OGSÅ: Her er detaljerne om iPhone Duo
Samsung leverer muligvis skærmen til Apple
Der er samtidig en interessant forbindelse mellem de to konkurrenter.
Brancheoplysninger har gennem længere tid peget på, at Samsung Display leverer OLED-panelet til Apples foldbare iPhone.
Det er altså ikke Samsung Electronics’ smartphoneafdeling, men søsterselskabet Samsung Display, der i så fald leverer en central komponent til Apples nye telefon.
Det er værd at understrege, at Apple og Samsung Display ikke selv har offentliggjort denne leverandørrelation. Derfor bør oplysningen ses som en brancheoplysning og ikke som en officiel Apple-bekræftelse.
Sammenfaldet bliver ekstra interessant, når man ser på selve telefonerne.
iPhone Duo har et såkaldt pasformat, hvor telefonen er forholdsvis bred, når den er lukket, og åbner til en stor indvendig skærm. Det er meget tæt på den retning, Samsung har taget med Galaxy Z Fold8.
Jeg testede Galaxy Z Fold8 tidligere på året, og netop det mere kompakte format er en af de ting, der gør Samsungs nyeste Fold interessant. Læs min test af Galaxy Z Fold8 her.
Apple forsøger samtidig at gøre sin egen foldbare oplevelse anderledes.
Apple fremhæver blandt andet en nano-texture-overflade og en konstruktion omkring hængslet, som skal være med til at gøre skærmen mere plan, når Duo er åbnet. Om det reelt giver en bedre løsning end Samsungs, kan først afgøres, når telefonen er testet grundigt.
For Samsung er Apples indtog altså både en ny konkurrent og potentielt en ny stor kunde til displayforretningen.
Det er en ret usædvanlig situation.
Vil du have flere nyheder, guides og anmeldelser som denne? Få de vigtigste historier direkte i din indbakke. Tilmeld dig gratis her.
Mere til historien
Phone Duo starter ved 17.999 kroner i Danmark for 256 GB, mens Samsung Galaxy Z Fold8 havde en dansk lanceringspris på 16.999 kroner for 256 GB.

