Apple Watch Series 12 ventes næste måned med disse nyheder

Apple Watch Series 12 ventes lanceret i september med en ny chip, muligvis længere batteritid og forbedrede sundhedsfunktioner. Det store redesign ser dog ud til at udeblive.

Apple Watch Series 11
Apple Watch Series 12 kan få flere solide opgraderinger. (Foto: MereMobil.dk)

Selvom iPhones klart er den største nyhed i næste måned, hvor Apple forventes at afholde deres årlige event, så står andre produkter formentlig også til at blive lanceret samtidig.

Det gælder blandt andet Apple Watch, der i de senere år har været en slags følgesvend, når Apple kom med nye modeller, og i år er formentlig ingen undtagelse. Det skriver MacRumors.

Omkring designet så er der desværre ikke det store at skrive hjem om. Det sidste store redesign skete sammen med Series 10 i 2024, dog er det ikke udsædvanligt, at Apple holder fast i det samme design i flere år.

Chipmæssigt kan nyheden dog være noget større. Series 11 beholdt for første gang samme chip som forgængeren, nemlig S10-chippen. Samme S10-chip er relativt identisk med S9-chippen fra 2023, hvilket efterhånden gør den ældre af dato.

For Series 12 vil dette dog ændre sig ifølge rygtet, og uret ventes med en S11- eller S12-chip (for navngivningens skyld), men med en markant forbedret chip.

Når jeg skriver, at S10 og S9 minder meget om hinanden, så skyldes det, at Apple kan bruge samme chiparkitektur, hvilket gør, at nyhederne som regel er relativt små. Med den kommende chip vil det dog bygge på en ny chiparkitektur, som forhåbentlig også betyder større nyheder.

Apple går efter længere batteritid

En af disse nyheder kan meget vel hænge sammen med et andet rygte om længere batteritid.

Blandt andet ved hjælp af et større batteri, men også bedre energieffektivitet, så vil Apple prøve at skubbe levetiden højere op end de nuværende 24 timer.

Hvad angår sundhed, så kan en ny funktion til blodtryksnotifikation være på vej, der i øjeblikket skulle afvente godkendelse hos FDA.

Funktionen skulle bygge videre på den nuværende, som Apple lancerede sidste år, dog uden konkrete beskrivelser af, hvad der yderligere vil være. Dog står sensorerne under enheden til at få en markant opgradering, og det kan hænge sammen med dette.

I forhold til urkassen så kom Bloomberg-analytikeren Mark Gurman med en rapport tidligere på måneden om, at Apples keramiske urkasse vil få et comeback i år eller næste år.

LÆS MERE: Apple gør klar til prisstigning på iPhone, lyder nyt rygte

Mere til historien

Vi har også haft rygter om Touch ID indbygget i uret, men disse rygter ser efterhånden ud til at være blevet afvist igen med henvisning til, at Apple ikke kan få plads til dette, som det ser ud nu.

Opdater nu: Apple lukker over 100 sikkerhedshuller i iOS 27 og iOS 26.7

Apple lukker over 100 sikkerhedshuller i iOS 27 og iOS 26.7 – herunder kritiske fejl i Bluetooth og systemkernen. Flere af fejlene er fundet af AI. Se detaljerne her.

(mere…)
Stor iPhone-opdatering: iOS 27 kan hentes nu

Apple har frigivet iOS 27 til iPhone. Opdateringen byder blandt andet på et justeret Liquid Glass-design, nye AI-funktioner og forbedret børnesikring. Den store Siri AI-nyhed er dog ikke tilgængelig på iPhone i EU ved lanceringen.

(mere…)
Nyt Apple Watch kan mangle vigtig sundhedsfunktion – men ikke i Danmark

Køber du Apple Watch Series 12 eller Ultra 4 i bestemte lande, kan advarsler om forhøjet blodtryk mangle ved lanceringen.

(mere…)
Helt uhørt: Apple hæver prisen på ældre iPhones med 1.000 kroner

Apple har hævet priserne på flere ældre iPhones med 1.000 kroner. Prisstigningerne kommer midt i en global chip- og hukommelsesmangel. Der er dog stadig mulighed for at gøre et scoop på iPhone 17 Pro.

(mere…)
iPhone Duo kan snuppe en fjerdedel af det foldbare marked på få måneder

Ny analyse spår, at Apple snupper næsten 25 procent af hele det globale foldbare marked inden årets udgang – og overhaler etablerede Android-rivaler.

(mere…)
Apple hæver priserne på iPhones – også de gamle modeller

Apple har hævet prisen på den nye iPhone 18 Pro. Men det stopper ikke der. Også flere af de iPhones, Apple allerede havde i sortimentet, er blevet dyrere.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram