Læk: iPad Mini med OLED får kun 60 Hz

KORT NYT: Den længe ventede iPad Mini med OLED-skærm rygtes nu til kun at få 60 Hz opdateringshastighed.

iPad Mini 2024
iPad Mini med OLED får måske ikke 120 Hz. (Foto: MereMobil.dk)

Et nyt læk omkring den kommende iPad Mini peger på, at den ventes at udkomme med en 8,4 tommer OLED-skærm senere i år. Desværre peger lækket også på, at den kun får 60 Hz. Det skriver MacRumors.

Lækket stammer oprindeligt fra en koreansk blogger, der hævder at have indblik i Apples forsyningskæde. Her nævner han, at iPad Mini bliver udstyret med et såkaldt hybrid-OLED-panel baseret på LTPS-teknologi.

Apple bruger allerede OLED-paneler med LTPO-teknologi, men her varierer opdateringshastigheden fra 10 Hz og op til 120 Hz.

Brugen af 60 Hz er ikke noget nyt, og i forvejen har iPad Mini allerede dette. Alligevel kan det skuffe, hvis overgangen til OLED ikke også kommer med nogen forbedringer på det område.

I øjeblikket er iPad Pro den eneste model, som kommer med ProMotion eller, i daglig tale, 120 Hz.

Da Apple lancerede deres iPhone 17-serie, brød selskabet også med flere års ventetid på 120 Hz for standardudgaven. Her havde brugerne ellers skullet leve uden denne teknologi gennem flere år indtil nu. Derfor kunne man håbe på, at det også ville blive opgraderet på iPad Mini.

Ifølge lækket hævdes det også, at iPad Mini er i masseproduktion, men en præcis lanceringsdato kendes endnu ikke.

Apple dropper måske M6 Pro og M6 Max

Mere til historien

På softwareområdet har Apple frigivet den første public beta af iOS 27. Betaen er klar på alle platforme, og du kan læse mere om nogle af nyhederne her.

Ny Mac Mini og Mac Studio: Fra stue-pc til et kompromisløst nørde-monster

OVERBLIK: Er du til den prisvenlige indgangsvinkel eller den mest kraftfulde Mac nogensinde? Vi ser nærmere på den nye Mac Mini til masserne og Mac Studio til de tungeste videoredigeringsopgaver.

(mere…)
Apple gør butikker klar til nye smart home-produkter

RYGTE: Apple er angiveligt ved at ændre indretningen i sine butikker. Det kan være et tegn på, at en ny HomePod Mini, Apple TV og den længe ventede smart home-hub snart lanceres.

(mere…)
iPhone 20: Apples jubilæums-iPhone kan få et radikalt glasdesign

RYGTE: Apples jubilæumsmodel kan få buet glas og en skærm uden synlige udskæringer. Ifølge et nyt rygte bygger Apple videre på fremstillingsprocessen fra iPhone Air.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 FE ventes torsdag: Her er nyhederne

Samsung præsenterer et nyt medlem af Galaxy S26-serien torsdag den 27. august. Alt peger på Galaxy S26 FE, der ventes med Exynos 2500, tre kameraer og en 6,7 tommer skærm.

(mere…)
Apple gør klar til prisstigning på iPhone, lyder nyt rygte

Efter prisstigninger på Mac og iPad peger nye oplysninger på, at Apple også vil hæve priserne på kommende iPhone-modeller. Stigende komponentpriser nævnes som den vigtigste årsag.

(mere…)
Har du denne Mac? Så stopper de store opdateringer nu

macOS 27 Golden Gate bliver kun tilgængelig på Macs med Apple Silicon. Har du en Intel-baseret Mac, stopper de store systemopdateringer derfor med macOS 26.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram