Apple advarer om højere priser på iPhone, iPad og Mac

Topchefen Tim Cook bekræfter, at stigende priser på hukommelse og lager vil ramme Apple-produkter – især kommende iPhones og Macs.

iPhone 17 Pro
Vi er nu nået til et niveau, hvor prisstigninger bliver en realitet. (Foto: MereMobil.dk)

Apple vil hæve priserne for at kompensere for de høje omkostninger på RAM og lagringsplads.

Det skriver MacRumors efter en udtalelse, Apples CEO Tim Cook har givet til The Wall Street Journal. Artiklen er bag betalingsmur, så derfor har vi baseret denne artikel på MacRumors’ artikel.

Her står der, at Tim Cook blandt andet har udtalt, at prisstigninger desværre er uundgåelige, men at Apple vil gøre deres bedste for at begrænse de prisstigninger, der bliver sendt videre til forbrugerne.

Han udtaler også, at de har forsøgt at skærme kunderne mod disse prisstigninger, men nu er nået til et niveau, hvor situationen er blevet uholdbar.

Tim Cook har ikke oplyst, hvilke produkter der vil blive ramt, eller hvor meget. Vi ved heller ikke, om det gælder eksisterende produkter eller kun kommende produkter.

Vi skal i hvert fald forvente, at de kommende iPhone 18 Pro/Max-modeller er blandt dem, som står til en stigning. Det samme kan gælde kommende Macs og iPads.

I forvejen har Apple allerede hævet prisen på udvalgte produkter, i hvert fald på en måde. Hos Mac Mini har de fjernet 256 GB-varianten, hvilket gør, at den vejledende mindstepris nu ligger på 7.299 kroner.

Desuden har Apple også fjernet nogle af de højeste konfigurationsmuligheder på Mac Mini og Mac Studio.

Prisstigningerne og den høje efterspørgsel skyldes et stort behov for hukommelse og lagerchips fra AI-virksomhederne. Dette har ført til, at flere producenter har omstruktureret deres produktion for at imødekomme dette.

The Wall Street Journal vurderer, at Apple er nødsaget til at hæve priserne markant for at bevare de nuværende profitmarginer. For en iPhone 18 Pro er analysefirmaet TechInsights kommet frem til, at prisen skal hæves med 270 dollar for at opretholde den nuværende avance.

Det er et heftigt beløb, og i praksis skal vi nok forvente en mellemvej, der gør, at Apple får mindre avance, og at forbrugerne får en prisstigning, der dog ikke dækker de fulde omkostninger.

Et optimistisk bud er, at prisen stiger med 100 dollar, mens det værste scenarie vil være 150 til 200 dollar.

Taget i betragtning af, at prisen faktisk faldt i Danmark på flere iPhone 17-modeller, kan stigningen måske også være mildere, hvis vi sammenligner iPhone 16 Pro/Max med de kommende iPhone 18 Pro/Max-modeller.

LÆS MERE: Rygte: iPhone 18 Pro får det største kameraspring i årevis

Mere til historien

Apple har for nylig afholdt WWDC, hvor iOS 27 blandt andet blev præsenteret. Du kan læse mere om nyhederne i denne opdatering HER.

Vigtig opdatering er klar til Apple-enheder

En vigtig opdatering er klar til flere Apple-enheder og flere sikkerhedsrettelser gør opdateringen særligt presserende.

(mere…)
iPhone Fold kan være forsinket

RYGTE: Den kommende foldbare iPhone fra Apple har produktionsproblemer.

(mere…)
Næste MacBook Neo kan få to vigtige opgraderinger

RYGTE: Apple arbejder på en ny MacBook Neo med to vigtige opgraderinger.

(mere…)
Apple Sports-appen kommer med Superliga

KORT NYT: Sports-appen startede med at være meget nichepræget, men med flere og flere understøttede turneringer begynder den at blive interessant.

(mere…)
Apples prisstigninger fortsætter

Tilbage i juni ramte den første bølge af prisstigninger hos Apple, og for nylig kom endnu en. Hvor længe fortsætter det?

(mere…)
AI-boom sender rekordmange nye apps i App Store

Apple App Store får flere og flere nye apps, og nu har 2026 allerede næsten overgået 2025.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram