Apple AirPods med kamera: Nu får Siri ‘øjne i nakken’

Det lyder som noget fra en spionfilm, men Apple tester nu AirPods med indbyggede kameraer i den afsluttende fase. Målet er ikke fotos, men en Siri, der kan se, hvad du kigger på og guide dig i hverdagen. Se de vilde detaljer her.

Apple AirPods (4. generation) (Foto: Apple)
Der er endnu ikke sluppet billeder ud af det nye produkt. Her ses Apple AirPods (4. generation) (Foto: Apple)

Rygterne om AirPods med kameraer har svirret siden begyndelsen af året, men nu ser det ud til, at projektet for alvor har fart på.

Ifølge den altid velinformerede Mark Gurman fra Bloomberg er de nye høretelefoner netop trådt ind i den afsluttende testfase (DVT – Design Validation Testing). Det skriver GSMArena.

Det betyder, at hardwaren er tæt på at være låst fast, og at Apple i øjeblikket tester prototyper internt for at sikre, at alt spiller, før den egentlige masseproduktion skydes i gang.

Siri får øjne: Derfor skal dine AirPods have kamera

Det lyder måske mærkeligt med kameraer i et par earbuds, men pointen er ikke, at du skal tage feriebilleder med dine ører.

I stedet skal kameraerne fungere som “øjne” for en opgraderet Siri og Apples AI-satsning.

Kameraerne skal hjælpe Siri med at forstå dine omgivelser. Du vil for eksempel kunne spørge: “Hvad kigger jeg på?” eller “Hvor høj er den bygning, der står foran mig?”, hvorefter Siri kan analysere billederne og give dig svaret direkte i øret.

Bliver det de nye “AirPods Ultra”?

Rygterne går på, at de nye kamera-hovedtelefoner kan ende med at få navnet AirPods Ultra.

Designmæssigt forventes de at minde meget om de nuværende AirPods Pro 3, men med en lille ændring: “Stilkene” på høretelefonerne kan blive en smule længere for at få plads til de avancerede kamerasensorer.

AI-problemer kan drille lanceringen

Oprindeligt var det planen, at vi skulle have set de nye AirPods i første halvdel af 2026, men de er angiveligt blevet ramt af forsinkelser. Det skyldes ikke selve hardwaren, men softwaren.

Apple arbejder på en gennemgribende overhaling af Siri, og hvis AI-oplevelsen ikke sidder lige i skabet, er Apple efter sigende klar til at skubbe lanceringen yderligere.

Du kan lige nu få et abonnement hos mobilselskabet Oister, hvor du får fri tale og fri data for 199 kroner om måneden, samt Apple AirPods 4 med (værdi 1.160 kroner). Du binder dig i 6 måneder og har derfor en mindstepris på 1.293 kroner. (annoncelink)

Mere til historien

Hvad tænker du om konceptet. Er det noget, at du kunne forestille dig at købe?

Derfor kan mange Apple Watch-modeller ikke få watchOS 27

Apple dropper usædvanligt mange Apple Watch-modeller på én gang i watchOS 27. Forklaringen handler især om AI-funktioner, Siri og manglende processorkraft.

(mere…)
Rygte: iPhone 18 Pro får det største kameraspring i årevis

Apple-entusiaster kan godt begynde at glæde sig. Hvis de seneste rygter taler sandt, står iPhone 18 Pro over for en massiv opgradering af kamerahårdwaren – det største spring i mands minde.

(mere…)
Apple gør klar til det vildeste år: Her er hvad der venter i 2027

Hvis du synes, at Apple har haft fart på – så er der meget mere i vente. Ifølge en af verdens mest pålidelige Apple-analytikere bliver 2027 det absolut største produktår i tech-gigantens historie.

(mere…)
Smartwatch-markedet i vækst: Apple buldrer frem, mens Kina vågner

Salget af smartwatches stiger på globalt plan. En ny analyse viser, at urene ikke længere bare er lir – avancerede AI-funktioner og sundhedstracking har gjort dem uundværlige for forbrugerne.

(mere…)
Rygte: iPhone Air 2 får to markante opgraderinger

Apples næste iPhone Air kan få ultravidvinkelkamera og længere batteritid, hvis nye rygter fra testfasen holder stik.

(mere…)
Apple advarer om højere priser på iPhone, iPad og Mac

Topchefen Tim Cook bekræfter, at stigende priser på hukommelse og lager vil ramme Apple-produkter – især kommende iPhones og Macs.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
11 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram