Apple AirPods med kamera: Nu får Siri ‘øjne i nakken’
Det lyder som noget fra en spionfilm, men Apple tester nu AirPods med indbyggede kameraer i den afsluttende fase. Målet er ikke fotos, men en Siri, der kan se, hvad du kigger på og guide dig i hverdagen. Se de vilde detaljer her.

Rygterne om AirPods med kameraer har svirret siden begyndelsen af året, men nu ser det ud til, at projektet for alvor har fart på.
Ifølge den altid velinformerede Mark Gurman fra Bloomberg er de nye høretelefoner netop trådt ind i den afsluttende testfase (DVT – Design Validation Testing). Det skriver GSMArena.
Det betyder, at hardwaren er tæt på at være låst fast, og at Apple i øjeblikket tester prototyper internt for at sikre, at alt spiller, før den egentlige masseproduktion skydes i gang.
Siri får øjne: Derfor skal dine AirPods have kamera
Det lyder måske mærkeligt med kameraer i et par earbuds, men pointen er ikke, at du skal tage feriebilleder med dine ører.
I stedet skal kameraerne fungere som “øjne” for en opgraderet Siri og Apples AI-satsning.
Kameraerne skal hjælpe Siri med at forstå dine omgivelser. Du vil for eksempel kunne spørge: “Hvad kigger jeg på?” eller “Hvor høj er den bygning, der står foran mig?”, hvorefter Siri kan analysere billederne og give dig svaret direkte i øret.
Bliver det de nye “AirPods Ultra”?
Rygterne går på, at de nye kamera-hovedtelefoner kan ende med at få navnet AirPods Ultra.
Designmæssigt forventes de at minde meget om de nuværende AirPods Pro 3, men med en lille ændring: “Stilkene” på høretelefonerne kan blive en smule længere for at få plads til de avancerede kamerasensorer.
AI-problemer kan drille lanceringen
Oprindeligt var det planen, at vi skulle have set de nye AirPods i første halvdel af 2026, men de er angiveligt blevet ramt af forsinkelser. Det skyldes ikke selve hardwaren, men softwaren.
Apple arbejder på en gennemgribende overhaling af Siri, og hvis AI-oplevelsen ikke sidder lige i skabet, er Apple efter sigende klar til at skubbe lanceringen yderligere.
Du kan lige nu få et abonnement hos mobilselskabet Oister, hvor du får fri tale og fri data for 199 kroner om måneden, samt Apple AirPods 4 med (værdi 1.160 kroner). Du binder dig i 6 måneder og har derfor en mindstepris på 1.293 kroner. (annoncelink)
Mere til historien
Hvad tænker du om konceptet. Er det noget, at du kunne forestille dig at købe?

