Sådan vil Android vil stoppe banksvindel-opkald
Svindlere bliver stadig dygtigere til at “spoofe” bankens telefonnummer, men nu tager Google kampen op. I Android 17 kan din telefon verificere opkaldet direkte med banken og lægge på for dig, hvis det er fup. Læs hvordan det virker her.

Google er måske på vej med en løsning, der kan stoppe banksvindel via telefonen eller i hvert fald minimere det.
Jeg skal nok skynde mig at sige, at det ikke ser ud til, at funktionen kommer til Danmark eller gælder for danske brugere i første omgang.
Alligevel er historien interessant, da den viser potentialet og forhåbentlig også baner vej til en dansk understøttelse på et tidspunkt.
LÆS MERE: Markant ændring i svindelformen
Google er på vej med en række nye sikkerhedstiltag, der skal beskytte brugeren mod de velkendte banksvindel-opkald. Det skriver Android Police.
Det gælder blandt andet ved, at telefonen kan lægge på for dig, hvis du er i gang med et “bankopkald”, som altså viser sig at være svindel.
I praksis fungerer det ved, at Google samarbejder med en række banker og finansielle virksomheder.
Samarbejdet indebærer, at Android-styresystemet kan kontrollere med den relevante bankapp, om der rent faktisk foregår et ægte opkald. Hvis appen melder tilbage, at der ikke er noget officielt igangværende opkald i gang, så vil telefonen automatisk lægge på.
LÆS MERE: Telekunder slap for over 82 mio. svindelforsøg
Det smarte ved idéen er, at svindlerne allerede er rimelig godt teknologisk med og har mulighed for at spoofe et telefonnummer, så når telefonen ringer, så ligner det et troværdigt telefonnummer såsom bankens.
Ved at Android og bankappen kan snakke sammen, så kan de hurtigt få afgjort, om det nu er et ægte opkald, eller om det kan være et spoofet og dermed svindelopkald.
I samme omgang vil opkald fra numre, som banken har registreret som kun indgående numre, også blive afvist. Altså numre, hvor banken aldrig vil ringe ud fra det nummer, men kun modtage opkald.
Indtil videre er der ikke forlydende om dansk understøttelse, eller om det potentielt er på vej. Men i en tid, hvor svindel fylder en hel del, så er det en kærkommen nyhed.
Det skal dog siges, at funktionen ikke er en garanti. Det kræver eksempelvis, at banken og Android har et samarbejde, men også at brugeren rent faktisk har bankappen installeret og ligeledes sat den korrekt op.
LÆS MERE: Fupopkald fra danske numre: Derfor kan svindlere stadig ringe fra dit nummer
Mere til historien
Den nye beskyttelse bliver en del af Android 17 og bliver standard på alle nye Android 17-enheder.

