Apple inviterer: “Mystisk oplevelse” på vej
Glem de traditionelle events. Den 4. marts har Apple planlagt noget helt særligt i New York, London og Shanghai.

Det ser ikke ud til at være et traditionelt streamet event, men d. 4. marts er flere medier verden over inviteret til en “special Apple Experience”, som Macrumors formulerer det.
Invitationen er til New York, London eller Shanghai, alt efter hvor de er baseret. Dog er der meget tvivl om, hvad det omhandler.
Normalt omtaler Apple deres begivenheder som et Apple Event, men her står der i stedet en oplevelse.
Det leder naturligvis tankerne hen på, at der må være noget at opleve. På listen har vi da også allerede en række forventede produkter, vi snart burde få at se.
Det gælder både MacBook Pro med M5 Pro/Max, Apple TV, HomePad/smartdims, billig MacBook med A-chip, iPad Air og HomePod mini.
Mulighederne er mange, og vi ved som sagt ikke, hvad der kommer til at ske der, men noget er i hvert fald på vej.
En alternativ mulighed er, at Apple er på vej med deres smartere Siri. Der kan derfor være tale om en forhåndsvisning af dette, selvom det virker mere usandsynligt.
På MereMobil.dk følger vi naturligvis med i, hvad der kommer til at ske.
NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.
Mere til historien
Senere på året skulle Apple gerne lancere deres første foldbare iPhone, og allerede nu har Apple opjusteret deres forventninger.

