OpenAI og Jony Ive rygtes at lancere AI-pen

RYGTE: Glem alt om ChatGPT-skærme. Det første fysiske produkt fra OpenAI bliver ifølge nye rygter en pen med indbygget AI.

Jony Ive og Tim Cook fra Apple. Jony Ive designer nu OpenAI hardware.
Jony Ive har i mange år stået i spidsen for designet på diverse Apple-produkter. Nu gælder det OpenAI hardware. (Foto: Apple)

Vi har skrevet om det et par gange, nemlig OpenAI’s projekt om en ukendt hardwareenhed gennem Jony Ives virksomhed, io.

For at give en smule baggrundshistorie på artiklen – så startede Jony Ive en virksomhed med det særprægede navn io. Du husker måske Jony Ive fra hans tid hos Apple, hvor han stod for designet på en lang række produkter.

Io-virksomheden blev siden opkøbt af OpenAI, der står bag ChatGPT, og siden da har der været rygter om en form for hardwareenhed, der selvfølgelig er kombineret med kunstig intelligens.

Netop dette er der nu nyt om på rygtebasis. GSMArena skriver nemlig på baggrund af et læk, at det første produkt fra virksomheden vil blive en pen.

Ganske vist er der kun tale om et rygte eller læk, og ikke officielle informationer, men det er alligevel en interessant historie.

Det vides altså ikke, hvad det særlige ved pennen vil være, men vi må formode, at kunstig intelligens selvfølgelig er inde over på den ene eller anden måde.

Udover den rygtede pen skriver mediet også, at der arbejdes på yderligere to produkter, hvor den ene menes at være en bærbar to go-lydenhed.

Mere til historien

Vi ved endnu ikke, hvornår produktet lanceres, eller hvad målgruppen er. Det må tiden vise.

Apple gør klar til prisstigning på iPhone, lyder nyt rygte

Efter prisstigninger på Mac og iPad peger nye oplysninger på, at Apple også vil hæve priserne på kommende iPhone-modeller. Stigende komponentpriser nævnes som den vigtigste årsag.

(mere…)
ChatGPT flytter ind i iMessage: Kan læse og sende beskeder fra Mac

OpenAI har lanceret en ny integration til Mac, der giver ChatGPT adgang til iMessage, SMS og RCS. Funktionen kan søge i beskeder, opsummere samtaler og hjælpe med at formulere svar.

(mere…)
Foldbar iPhone Ultra kan blive forsinket i Danmark

Apples første foldbare iPhone kan ifølge nye meldinger få en begrænset lancering i USA, før den senere rulles ud på andre markeder.

(mere…)
Apple forsøger at holde prisen nede på iPhone 18 Pro

Rygter peger på, at Apple har presset leverandører til lavere priser på OLED-paneler til iPhone 18 Pro. Det kan dæmpe den ventede prisstigning.

(mere…)
Apple kan lancere nye Mac-modeller i oktober

RYGTE: Apple ventes ifølge nye rygter at lancere en 14-tommer MacBook Pro med M6-chip samt nye iMac-modeller i oktober. Også Apple TV, HomePod mini og Home Hub kan være på vej.

(mere…)
iPhone 18 Pro kan blive markant dyrere for Apple

KORT NYT: En ny analyse peger på, at iPhone 18 Pro kan blive op mod 38 procent dyrere for Apple at producere, især på grund af stigende RAM-priser.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram