OpenAI og Jony Ive rygtes at lancere AI-pen

RYGTE: Glem alt om ChatGPT-skærme. Det første fysiske produkt fra OpenAI bliver ifølge nye rygter en pen med indbygget AI.

Jony Ive og Tim Cook fra Apple. Jony Ive designer nu OpenAI hardware.
Jony Ive har i mange år stået i spidsen for designet på diverse Apple-produkter. Nu gælder det OpenAI hardware. (Foto: Apple)

Vi har skrevet om det et par gange, nemlig OpenAI’s projekt om en ukendt hardwareenhed gennem Jony Ives virksomhed, io.

For at give en smule baggrundshistorie på artiklen – så startede Jony Ive en virksomhed med det særprægede navn io. Du husker måske Jony Ive fra hans tid hos Apple, hvor han stod for designet på en lang række produkter.

Io-virksomheden blev siden opkøbt af OpenAI, der står bag ChatGPT, og siden da har der været rygter om en form for hardwareenhed, der selvfølgelig er kombineret med kunstig intelligens.

Netop dette er der nu nyt om på rygtebasis. GSMArena skriver nemlig på baggrund af et læk, at det første produkt fra virksomheden vil blive en pen.

Ganske vist er der kun tale om et rygte eller læk, og ikke officielle informationer, men det er alligevel en interessant historie.

Det vides altså ikke, hvad det særlige ved pennen vil være, men vi må formode, at kunstig intelligens selvfølgelig er inde over på den ene eller anden måde.

Udover den rygtede pen skriver mediet også, at der arbejdes på yderligere to produkter, hvor den ene menes at være en bærbar to go-lydenhed.

Mere til historien

Vi ved endnu ikke, hvornår produktet lanceres, eller hvad målgruppen er. Det må tiden vise.

Rygte: iPhone Air 2 får to markante opgraderinger

Apples næste iPhone Air kan få ultravidvinkelkamera og længere batteritid, hvis nye rygter fra testfasen holder stik.

(mere…)
Apple annoncerer helt ny Siri, men den kommer ikke til Danmark

Apple har præsenteret en markant opdatering til Siri med AI-funktioner – men brugere i EU må foreløbig undvære.

(mere…)
iOS 27 ventes med to store Wallet-nyheder

Rygterne omkring WWDC begynder at tage til, og nu er der noget, som tyder på, at Wallet-appen får en overhaling.

(mere…)
Flere Android-producenter ventes at skifte strategi

RYGTE: Android-producenter ventes at skifte lanceringsstrategi, der bygger mere på spredte lanceringer.

(mere…)
Spotify-badge udvides til podcast

Spotify har udvidet brugen af deres "menneske-badge" til også at gælde podcasts.

(mere…)
Apple TV og de seneste rygter

Rygterne om det kommende Apple TV er tiltagende.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram