Apple kæmper mod kæmpe-bøde: Nægter at betale milliarder

Sagen om de 36 millioner britiske forbrugere tager en ny drejning, da Apple nu går rettens vej for at få omstødt historisk dom.

Apple logo på bygning i forbindelse med antitrust-sag
Apple står til at skulle betale en voldsom erstatning, medmindre dommen bliver omstødt. (Foto: MereMobil.dk)

1,8 milliarder dollars, eller lidt over 12 milliarder danske kroner. Det er lidt af en sjat, men det er det beløb, som Apple har fået i bøde i Storbritannien.

I den sammenhæng har Apple nu bedt den britiske appendomstol om at få omstødt dommen, skriver Macrumors.

Baggrunden for dommen kommer af en længerevarende antitrustsag, der involverer, at Apple skulle have misbrugt sin dominerende stilling ved at opkræve urimeligt høje provisioner på App Store-køb i perioden mellem 2015 og 2024.

Her blev Apple kendt skyldige i, at de har pålagt op til 30 procent i provision, hvilket er højere, end hvad der ville have været tilfældet i et konkurrencepræget marked.

Sagen har været anlagt som et kollektivt søgsmål på vegne af 36 millioner britiske forbrugere. Ifølge britisk lov er berettigede forbrugere automatisk omfattet, medmindre de aktivt fravælger deltagelse. Også derfor er tallet så højt.

Det vurderes i kendelsen, at Apple burde have opkrævet lavere provisioner, og at en sats på 17,5 procent på apps og 10 procent på køb i apps havde været mere passende.

Denne tilgang har Apple nu bestridt og også anmodet om at anke.

I samme omfang har Apple udtalt, at de er uenige og mener, at afgørelsen bygger på et fejlagtigt syn på, hvordan App Store fungerer, og hvad App Store også giver udviklere og forbrugere af sikkerhed, privatlivsbeskyttelse og adgang.

Hvis afgørelsen bliver stadfæstet, vil beløbet blive fordelt blandt alle berettigede britiske forbrugere.

2026 kan blive et stort år for Apple, med mindst 20 produkter, der rygtes på vej.

I en anden aktuel sag, der omhandler kryptering og sikkerhed, ser vi også, hvordan Apple kæmper mod krav om bagdøre i iCloud i Storbritannien.

Mere til historien

I en anden sag, der omhandler kryptering og sikkerhed i Storbritannien, kæmper Apple for ikke at skulle lave en bagdør til deres kryptering.

20-års iPhone lander næste år – her er forventningerne

Om lidt over et år fylder iPhone 20 år og det betyder en jubilæumsmodel med store nyheder.

(mere…)
Apple Home Hub udkommer tidligst i oktober

RYGTE: Den længe ventede Home Hub får måske snart en lancering.

(mere…)
Vigtig opdatering er klar til Apple-enheder

En vigtig opdatering er klar til flere Apple-enheder og flere sikkerhedsrettelser gør opdateringen særligt presserende.

(mere…)
iPhone Fold kan være forsinket

RYGTE: Den kommende foldbare iPhone fra Apple har produktionsproblemer.

(mere…)
Næste MacBook Neo kan få to vigtige opgraderinger

RYGTE: Apple arbejder på en ny MacBook Neo med to vigtige opgraderinger.

(mere…)
Apple Sports-appen kommer med Superliga

KORT NYT: Sports-appen startede med at være meget nichepræget, men med flere og flere understøttede turneringer begynder den at blive interessant.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram