Ny Færdselslov: Sommerdæk er nu ulovlige i sne og is
Der har indtil nu ikke været ulovligt at køre på sommerdæk hele året. Nu kan sommerdæk i vintervejr give store bøder.

Det har altid heddet sig, at der ikke er nogen lov om vinterdæk i Danmark. Men den tid er nu forbi.
Transportministeriet har nemlig strammet færdselsloven, hvilket betyder, at det nu kan give bøder at køre på sommerdæk, hvis vejene er dækket af sne, is eller sjap.
Danmark har dermed – uden faste datoer – indført et krav om, at bilister skal have “egnede dæk til vej- og vejrforholdene.”
LÆS MERE: Elbilsalget vokser – men afgift kan ramme hårdt
Det betyder, at når der er is, sne og sjap, så skal der være vinterdæk eller helårsdæk med snefnug-mærket (3PMSF). Det er altså vejrforholdene, som afgør dette og ikke en bestemt periode.
Fra nu af kan politiet udstede bøder, hvis du bliver stoppet på sommerdæk i vinterføre, da dækkene betragtes som “åbenbart uegnede.” Bøden kan lyde på op mod 1.000 kroner pr. uegnede dæk. Det skriver FDM.
Annonce
Se om DU kan spare op til 3.000 kr. på bilforsikringen.
Du får svaret med det samme. Ingen salgsopkald. Tjek her!
I modsætning til vores nabolande, Sverige og Norge, er det ikke kalenderen, men vejrsituationen, der bestemmer lovligheden.
Når der ligger sne, is eller sjap på asfalten, skal din bil være udstyret med enten dedikerede vinterdæk eller helårsdæk, der bærer det godkendte snefnug-mærke.
LÆS MERE: Skoda Epiq er nu officiel – “Fabia” som elbil
De nye regler betyder, at du skal tjekke mærkningen på dine dæk:
- Lovligt i vinterføre: Kun dæk med 3PMSF-symbolet (et bjerg med tre toppe og et snefnug i midten) er godkendt til sne og is.
- Ikke længere nok: Ældre helårsdæk, der kun er mærket med “M+S” (Mud + Snow), risikerer at være ulovlige, når vinteren for alvor sætter ind.
Forskellen på dæktypen er afgørende for sikkerheden. Selv på kold, våd asfalt bremser vinterdæk markant bedre end sommerdæk – en forskel i bremselængde, der kan være over 15 meter.
Mere til historien
Du skal altså i Danmark ikke have vinterdæk på fra f.eks. 1. november. Men når temperaturen falder til omkring 7 grader, da der så er risiko for frost og sne.
Volkswagen genopliver det legendariske GTI-navn med 326 hk, over 600 km rækkevidde og en dansk pris under GTX-forgængeren. Se alle detaljer og prisen her.
(mere…)Fra oktober viser BMW Maps ikke bare vej – systemet smelter rutevejledning og aktive førerassistenter sammen i ét skærmbillede, så du præcis kan se, hvad bilen foretager sig. Læs detaljerne her.
(mere…)Elbilen Leapmotor B05 scorer de maksimale fem stjerner i Euro NCAP med fejlfri 100 procent i de krævende sidekollisionstests. Se testresultaterne her.
(mere…)(mere…)Volvo er klar med opdaterede versioner af EX40- og EC40-modellerne, som opdateres med nydesignet front, ny sensorplatform og Google Gemini i den nye 11,2-tommer skærm. Se alle nyhederne her.

