Samsung arbejder på Android Auto alternativ

RYGTE: Samsung arbejder på en Auto DeX-funktion, der skal være et alternativ til Android Auto.

Google er klar med en opdatering til Android Auto, som netop er frigivet til public betatestere (Kilde: Android Authority / Google)
Samsung arbejder på en ny Auto DeX, som skulle være et alternativ til Android Auto. På billedet ses Googles Android Auto. (Kilde: Android Authority / Google)

Nye rygter peger på, at Samsung er i gang med at udvikle et alternativ til det klassiske Android Auto.

Samsungs egen version kan blive kaldt Auto DeX og viser en biloptimeret brugerflade, som endda vil kunne bruges, uden at din bil selv understøtter det.

En X-bruger har nemlig opdaget en ny funktion i Samsungs software, som kaldes Auto DeX. Ifølge brugeren vil den understøtte over 8.500 bilmodeller fra over hundrede mærker.

Auto DeX har en brugerflade, der minder om Android Auto eller Apple CarPlay, hvilket er et centralt dashboard med et kort og flere genveje. I venstre side er der en lodret proceslinje med klokkeslæt og flere apps.

Der er stadig lidt tvivl om, hvordan funktionen helt nøjagtigt vil kunne bruges, men brugeren hævder, at Auto DeX kan bruges, selvom bilen ikke understøtter det.

9to5google har også skrevet om historien og skriver, at der ikke er nogen tidshorisont for, hvornår funktionen bliver lanceret, eller hvor den vil være tilgængelig.

Det tyder dog på, at Auto DeX fungerer ved, at det kan køres direkte på telefonskærmen og vil være en slags alternativ til Android Auto for Phone Screens, som Google lukkede ned for for nogle år siden.

LÆS MERE: Mine 3 forventninger til Samsung!

Mere til historien

Senere på dagen ventes Samsung også at præsentere årets foldbare Galaxy-modeller. Vi har allerede John G. i New York, som følger Samsungs Unpacked-event.

Galaxy S27 modeller kan få store kameraopgraderinger

RYGTE: Galaxy S27 Pro og S27 Ultra står til at få store kameraforbedringer på selfieområdet.

(mere…)
Samsung bekræfter Galaxy Ring 2: Kan være på vej med gigantisk overraskelse til iPhone-brugere

Efter næsten to års absolut stilhed bekræfter Samsung nu endelig, at efterfølgeren til deres smarte ring er under udvikling. Og noget tyder på, at den måske vil kunne bruges med iPhone.

(mere…)
iPhone 18 Pro: Her er de 10 største rygter før lanceringen

Apples kommende iPhone 18 Pro / Max ventes med nyt design, stærkere chip og forbedret kamera – her er de vigtigste rygter lige nu.

(mere…)
Rygte: Samsung Galaxy Z Fold 8 og Flip 8 lander i butikkerne i august

Går du og venter på Samsungs næste generation af foldbare telefoner? Så skal du formentlig sætte kryds i kalenderen den 22. juli 2026. Men der går lige et par uger mere, før du kan købe telefonerne.

(mere…)
Apple Watch Ultra 4 ventes til efteråret med stort redesign

Apple ventes at præsentere Watch Ultra 4 til september med et markant redesign, opgraderede sensorer, mulig Touch ID og det nye watchOS 27.

(mere…)
Samsung klar med Galaxy A27 5G: Masser af AI og ny skærm til skarp pris

Samsung har netop præsenteret den nyeste tilføjelse til den populære og budgetvenlige A-serie. Den nye Samsung Galaxy A27 5G byder på en større skærm, et slankere design og en solid opgradering af de såkaldte "Awesome Intelligence"-funktioner.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram