HomePod får to nye funktioner med iOS 26

Apples HomePod får også lidt nyheder i forbindelse med efterårets store softwareopdatering.

Apple HomePod 2023
Apples HomePod og HomePod mini får et par tilføjelser med iOS 26. (Foto: Apple)

Senere på året vil iOS 26 officielt blive frigivet til brugere, der nu understøtter det. Det samme gør sig gældende for alt anden software fra Apple, som i øvrigt får versionsnummer 26.

HomePod er nok en af de mere oversete platforme, men det forhindrer ikke, at vi beskriver, når der så kommer nyheder til den.

I forbindelse med iOS 26 får HomePod nemlig to nye funktioner: Crossfade og nye WiFi-indstillinger.

Det er nok førstnævnte, som er mest interessant for de fleste. 9to5mac skriver nemlig, at udviklertestere har fundet en ny Crossfade-kontakt til Apple Music, som skulle kunne bruges på HomePod.

Crossfade har længe eksisteret hos Apple, men bare ikke på HomePod selv. Den kan aktiveres igennem Hjem-appen og kan indstilles til mellem ét og 12 sekunder.

Med Crossfade slået til vil en sang gradvist blive mere dæmpet, når den nærmer sig slutningen, mens lyden fra den næste sang gradvist bliver højere, når den begynder.

På WiFi-fronten vil man snart kunne se og ændre, hvilket WiFi man er på. Det har man ikke kunnet tidligere, og i stedet skulle man opsætte HomePod ud fra det aktuelle netværk, der var tilgængeligt på en enhed.

LÆS MERE: Apples kommende HomePad kan komme senere i år

Mere til historien

Der har længe været rygter om en ny HomePod, som skulle være en kombination af en HomePod og en skærm. Vi har endnu ikke set enheden, og rygterne svinger lidt mellem 2025 og 2026 i forhold til annoncering og lancering.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
iPhone Duo skilt ad: Ros for batteri, men hængslet driller

Apples første foldbare telefon får den højeste reparationsscore, iFixit hidtil har givet en foldbar telefon. Men inderskærmen og hængslet vækker bekymring.

(mere…)
Apple iPod fylder 25 år: Begyndte med 1.000 sange i lommen

Det er 25 år siden, Steve Jobs præsenterede den første iPod. Selvom modtagelsen var blandet, endte musikafspilleren med at bane vejen for Apples massive succes.

(mere…)
iPhone Duo 2 kan løse en af forgængerens største mangler

RYGTE: Apple tester prototyper af iPhone Duo 2 med Face ID under yderskærmen. Selskabet overvejer også en større indvendig skærm, men intet er endeligt besluttet.

(mere…)
MacBook Neo holder Apple oppe i et presset pc-marked

Det globale pc-marked bløder, men Apple vinder markedsandele. En ny rapport peger på MacBook Neo som en vigtig årsag til, at Apple klarer sig bedre end de fleste konkurrenter.

(mere…)
iPhone Duo lander i Danmark i dag – men den kan være svær at få fat på

Apples første foldbare smartphone har officiel salgsstart i Danmark den 23. oktober. Prisen starter ved 17.999 kroner, men de første lagre blev hurtigt tømt under forudbestillingen.

(mere…)
Markant stigning: Salget af foldbare skærme vokser 44 procent

Efter en nedgang sidste år forventes markedet for foldbare skærme at vokse markant i 2026. Særligt de brede modeller trækker læsset.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram