Apples ‘CarPlay Ultra’ ruller ud – dybere integration og personlig oplevelse

Apple har annonceret næste generation af Apple CarPlay. Navnet er CarPlay Ultra. Læs mere om det her.

Næste Generation af CarPlay er klar til Aston Martin (Kilde: MacRumors)
Næste Generation af CarPlay er klar til Aston Martin (Kilde: MacRumors)

Apple har annonceret den næste generation af deres CarPlay-system, døbt ‘CarPlay Ultra’.

Systemet ruller nu ud og tilbyder en endnu mere integreret og personlig oplevelse for iPhone-brugere i bilen. Det skriver MacRumors.

Aston Martin er de første til at tilbyde CarPlay Ultra i deres nye bilbestillinger i USA og Canada.

Eksisterende Aston Martin-modeller med mærkets nyeste infotainmentsystem vil også modtage en softwareopdatering i de kommende uger, der aktiverer CarPlay Ultra.

LÆS MERE: Apple Carplay: Nye funktioner er på vej til din bil

Apples vicepræsident for Worldwide Product Marketing, Bob Borchers, udtaler, at CarPlay Ultra er designet i samarbejde med bilproducenterne for at skabe en mere samlet og konsistent oplevelse i bilen.

Den nye generation giver førere en smartere og sikrere måde at bruge deres iPhone på, samtidig med at systemet integreres dybt med bilens egne funktioner og afspejler det unikke design fra hver producent.

CarPlay Ultra integreres mere direkte med bilen og viser realtidsinformation og instrumenter som speedometer, omdrejningstæller, brændstof- og temperaturmåler på alle førerens skærme.

Brugerne kan kombinere information fra deres iPhone, som kort og medier, med bilens egne data, herunder avancerede førerassistentsystemer og dæktryk.

Betjeningen af både standardfunktioner som radio og klimaanlæg samt bil-specifikke indstillinger sker nemt via skærmkontroller, fysiske knapper og Siri – alt sammen inden for CarPlay Ultra-systemet.

🔹 Her kan du se, om du kan spare penge på bilforsikringen. Svar med det samme. Ingen salgsopkald eller mails. Tjek selv her Annoncelink

En ny funktion er også iPhone-lignende widgets, som brugerne kan tilpasse til at vise vigtig information som kalenderbegivenheder og vejrforhold.

Bilproducenterne har mulighed for at tilpasse udseendet af CarPlay Ultra med unikke temaer, der passer til deres brand, og brugerne kan yderligere personliggøre baggrunde og farver.

Aston Martin udtrykker stor begejstring for samarbejdet med Apple og for at være de første til at lancere CarPlay Ultra, som de ser som et udtryk for deres engagement i at tilbyde unikke oplevelser og avanceret teknologi til deres kunder.

CarPlay Ultra er nu tilgængelig i USA og Canada og forventes at blive udbredt globalt i løbet af det næste år.

Apple oplyser, at flere bilproducenter, herunder Hyundai, Kia og Genesis, også arbejder på at integrere CarPlay Ultra i deres biler. Systemet kræver iPhone 12 eller nyere med iOS 18.5 eller nyere.

Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.

Mere til historien

Google har deres Android styresystem til biler – og Apple har deres – nu også i ny generation. Men findes også mange andre. Derfor har mange biler flere systemer “ovenpå” hinanden. Bliv lidt klogere på software til elbiler her.

2025-modellen af Xpeng G6 er snart klar til salg 

Xpeng afslører datoen for, hvornår der er nyt om de nye Xpeng G6 og Xpeng G9-modeller. 

(mere…)
Hyundai Ioniq 9 – kæmpe med lang rækkevidde

Hyundai har lanceret Ioniq 9 på det norske marked med lang rækkevidde og 7 sæder.

(mere…)
Tesla får bøde af Forbrugerombudsmanden

Tesla har fået en bøde for at vildlede om pris og lån overfor danske bilkøbere, det oplyser Forbrugerombudsmanden.

(mere…)
Tesla er klar med nye Model X og Model S

Tesla har lanceret nye opdaterede varianter af deres Model S og Model X. Prisen er den største ændring, lyder det. 

(mere…)
Xpeng G7 offentliggjort – fuld af AI og Huawei-samarbejde

Masser af AI og et spændende samarbejde med Huawei, det er noget af det, som den nye Xpeng G7 byder på.

(mere…)
Stream film og serier direkte i CarPlay

Når Apple kommer med iOS 26, så er der også en ny funktion på vej til CarPlay, som gør det muligt at streame film og serier.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram