BYD på vej med en lille nyhed – måske den billigeste elbil?

BYD teaser for, at en lille nyhed er på vej. Det kan være Danmarks billigste elbil.

BYD teaser for en lille nyhed er på vej - måske Danmarks billigste elbil (Foto: BYD)
BYD teaser for en lille nyhed er på vej – måske Danmarks billigste elbil (Foto: BYD)

Rygterne svirrer i stor stil blandt elbils-entusiater, som ønsker elbiler i alle prisklasser. BYD teaser nemlig for ”en lille ny er på vej”. 

Det har straks fået rygterne til at svirre om, at der er tale om BYD Doplphin Surf, som kan blive Danmarks billigste elbil.

LÆS MERE: Betaler du for meget for din bilforsikring?

Helt konkret skriver BYD at, ”der er en lille ny på vej” og den bliver ”vores mindste nyhed nogensinde”. Og på billedet ses også, at I’et i mindste er et surfbræt, mens bølgerne går højt under ”te”.

BYD Dolphin Surf er en lille hatchback model. Forventningen er, at den vil komme med et batteri på 38,88 kWh og en 50 kW elmotor med 75 hk. Rækkevidden vil være omkring 300 kilometer, men de officielle WLTP-tal er endnu ikke offentliggjort.

LÆS MERE: Årets brugtbil 2025 kan kun blive en elbil

Du skal ikke glæde dig til lynopladning osv., det får du nemlig ikke. Men den kan altså blive Danmarks billigste elbil. 

Pris, salgsstart og yderligere specifikationer ventes at blive afsløret inden alt for længe. 

Annonce

Se lynhurtigt om DU også kan spare op til 3.000 kr. på bilforsikringen.

Du får svaret med det samme. Ingen salgsopkald.

Mere til historien

BYD Dolphin Surf går på nogle markeder under navnet Dolphin Mini og Seagull. 

Audi tilbagekalder tusindvis af elbiler

En softwarefejl kan fremkalde en bremsefejl, hvilket betyder at tusinder af danske Audi-ejere skal forbi et værksted.

(mere…)
YouTube-bilen skabte konflikter

VIDEO: Stor skærm til underholdning på køreturen er en "wow-faktor" i Xpeng G9, men også en potentiel konfliktskaber.

(mere…)
Bliver du køresyg i din elbil? Her er forklaringen

Flere danskere får køresyge af at køre i elbil. Det forskes der i to steder i Danmark.

(mere…)
Video kigger ind i VW ID.Every1

Kom med "indenfor" i den kommende ID.Every1 fra Volkswagen.

(mere…)
Skoda sælger bedre end nogensinde

Skoda er kommet godt fra start i 2025, hvor salgstallene er de bedste nogensinde. 

(mere…)
Clever og Ionity er gået sammen

Et opladefællesskab skal gøre det lettere at være elbilsejer.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram