OK giver 20 procent rabat på strøm til elbilen
OK er klar med et ladeabonnement, som giver 20 procents rabat, men kun i en testperiode.

Energiselskabet OK har introduceret et nyt ladeabonnement, der giver elbilister mulighed for at opnå 20 procent rabat på opladning ved selskabets ladestandere, inklusiv lynladere.
Dette initiativ er indledt som en tre måneders testperiode, men sigter mod en permanent løsning, hvis det bliver populært.
Abonnementet koster 99 kroner om måneden og giver adgang til rabatter, hvor brugerne kun betaler for deres faktiske forbrug. For at deltage skal man have et OK kort og benytte OK-appen til opladningerne.
Prismåling og data: Sammenligner.dk
Du skal gøre over 11.500 km/år
OK fremhæver, at abonnementet er særligt fordelagtigt for elbilister, der kører over 11.500 km årligt, og som ikke har mulighed for hjemmeladning, f.eks. lejlighedsbeboere.
-“Det her er en god mulighed for vores kunder til at spare penge på opladning – og vi håber, at mange vil tage godt imod initiativet,” udtaler OK.
Testperioden på tre måneder vil evaluere abonnementets popularitet og effektivitet, før OK beslutter at gøre det til en fast del af deres tilbud.
OK har i de seneste år udbygget deres ladenetværk betydeligt og ønsker med dette nye abonnement at tilbyde endnu mere attraktive opladningsløsninger til danske elbilister.
Du kan læse mere om abonnementet på OK’s hjemmeside.
LÆS MERE: Kritik af Clever – mange betaler op mod 70 % for meget for strømmen
Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.
Mere til historien
OK lægger meget vægt på, at de støtter lokalt. Det betyder altså, at du kan støtte f.eks. din egen eller dine børns idrætsforening, hvis du gør brug af OK.
Omkring 100.000 europæiske ordrer på den nye BMW iX3 får nu BMW til at indføre treholdsskift på den spritnye fabrik i Ungarn, så samlebåndene kører 24 timer i døgnet.
(mere…)MG udvider det danske modelprogram med de to nye elbiler, MG IM5 og MG IM6. Se de første detaljer om priser og hvornår modellerne kan opleves i Danmark.
(mere…)Volkswagen sender GTI-navnet ind i elbilernes tidsalder med 326 hk, baghjulstræk og op til 601 kilometers rækkevidde. I Danmark starter priserne ved 364.995 kroner.
(mere…)Fra oktober samler BMW Maps navigation, bilens registrering af omgivelserne og aktive førerassistenter i én 3D-visning. Se, hvordan BMW vil gøre assisteret kørsel mere overskuelig.
(mere…)Elbilen Leapmotor B05 scorer de maksimale fem stjerner i Euro NCAP med fejlfri 100 procent i de krævende sidekollisionstests. Se testresultaterne her.
(mere…)(mere…)Volvo er klar med opdaterede versioner af EX40- og EC40-modellerne, som opdateres med nydesignet front, ny sensorplatform og Google Gemini i den nye 11,2-tommer skærm. Se alle nyhederne her.

