Nu er produktionen af Skoda Elroq startet
Produktionen af den nye Skoda Elroq er i gang i Tjekkiet. Salgstallene viser, at der er stor interesse allerede.

Skoda har påbegyndt produktionen i Tjekkiet af den nye SUV, Skoda Elroq, som er lillebror til den populære Skoda Enyaq. Det oplyste Skoda i slutningen af februar måned.
LÆS MERE: Skoda Elroq er afsløret – se dansk pris
Det virker også til, at den rammer ”plet” ikke bare hos danskerne, men generelt.
Der var i midten af januar måned allerede tikket 20.000 bestillinger ind af den nye Skoda Elroq, som først kunne prøvekøres deromkring hos de danske bilforhandlere.
Produktionen af Elroq foregår på Skodas fabrik i Mladá Boleslav i Tjekkiet – præcis på samme samlebånd som Enyaq.


Der er også mange ligheder mellem Enyaq og Elroq, der også er bygget på samme platform. Baggagerummet er dog mindre i Elroq, mens der også er andre ting, som lige er ændret lidt.
Fabrikken producerer omkring 600 eksemplarer af Elroq om dagen og de første eksemplarer forventes, at blive leveret i Danmark i løbet af april måned.
Prisen på Elroq starter ved 264.995 kroner for Elroq 60.
LÆS MERE: Skoda har afsløret den nye Enyaq
Prismåling og data: Sammenligner.dk
Mere til historien
Er du mere til leasing, så kan Elroq også bestilles som leasing. Den koster fra 3.295 kr. om måneden. Det kan du læse mere om her.
Omkring 100.000 europæiske ordrer på den nye BMW iX3 får nu BMW til at indføre treholdsskift på den spritnye fabrik i Ungarn, så samlebåndene kører 24 timer i døgnet.
(mere…)MG udvider det danske modelprogram med de to nye elbiler, MG IM5 og MG IM6. Se de første detaljer om priser og hvornår modellerne kan opleves i Danmark.
(mere…)Volkswagen sender GTI-navnet ind i elbilernes tidsalder med 326 hk, baghjulstræk og op til 601 kilometers rækkevidde. I Danmark starter priserne ved 364.995 kroner.
(mere…)Fra oktober samler BMW Maps navigation, bilens registrering af omgivelserne og aktive førerassistenter i én 3D-visning. Se, hvordan BMW vil gøre assisteret kørsel mere overskuelig.
(mere…)Elbilen Leapmotor B05 scorer de maksimale fem stjerner i Euro NCAP med fejlfri 100 procent i de krævende sidekollisionstests. Se testresultaterne her.
(mere…)(mere…)Volvo er klar med opdaterede versioner af EX40- og EC40-modellerne, som opdateres med nydesignet front, ny sensorplatform og Google Gemini i den nye 11,2-tommer skærm. Se alle nyhederne her.

