Elbilerne marcherer videre i EU

Salget af personbiler i EU oplevede et mindre fald i årets første måned, men elbilsalget havde stærk medvind.

Elbilsalget i EU havde stærk medvind i årets første måned og voksede med 34 procent. (Foto: Mobility Denmark)

Elbilerne i EU marcherede i januar frem med hele 34 procent.

Det skriver brancheorganisationen Mobility Denmark i en pressemeddelelse, og konstaterer, at det “var tiltrængt ovenpå et vanskeligt 2024”.

I januar kunne der således tælles 124.341 nyregistrerede elbiler i Europa. Elbilerne udgjorde derfor en andel på 15 procent af det samlede salg i EU.

Her blev der nemlig indregistreret godt 831.000 nye biler i hele EU. Det svarer til et fald på 2,6 procent sammenlignet med samme måned sidste år.

Den store fremgang af elbiler i EU skyldes markante fremgange på flere af de store markeder, herunder Tyskland, Belgien og Holland, skriver Mobility Denmark.

Det tyske marked har tidligere været ramt af store fald i elbilsalget, til dels på baggrund af, at landet fjernede støtten til elbiler i 2023, men i januar 2025 var der igen fart på salget.

En af årsagerne hertil kan være, at Tyskland har genindført støtte til elbiler i form af en skatterabat på firmabiler, hvilket illustrerer vigtigheden af økonomiske incitamenter for elbilsalget.

– “Det er helt afgørende for den grønne omstilling, at der er støtte til en grønnere vejtransport, for der er stort potentiale for CO2-reduktion. Et løft af elbilsalget i EU kræver en målrettet politisk indsats på tværs af EU-landene, hvor forbrugernes incitamenter til at vælge elbiler styrkes,” udtaler Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark.

I Danmark begyndte bilåret med en stigning på knap 23 procent på tværs af alle typer. Stigningen i det danske salg skyldes dog til dels en opbremsning i salget i januar 2024, der var forårsaget af ændringer i registreringsafgiften.

Mere til historien

Det var ikke Tesla som trak fra i januar. Tværtimod. Europa dropper tilsyneladende Tesla efter Elon Musks indtræden i Donald Trumps administration. Læs mere om det her

Få 7 gode råd til ferien i elbilen

Her får du gode råd til, hvordan både køretur og opladning bliver en succes.

(mere…)
Hyundai klar med Ioniq 6 N

Hyundai afslører deres næste elbil, Ioniq 6 N, den 10. juli.

(mere…)
5.000 danskere har nu en Xpeng

Xpeng har netop rundet endnu en milepæl. Bil nummer 5.000 er nu på danske plader. 

(mere…)
Spar op til 30.000 kroner på BYD Tang

BYD er klar med en sommerkampagne på deres store 7-personers SUV, hvor du kan spare op til 30.000 kroner.

(mere…)
3 dage = 300.000 bestillinger af Xiaomi YU7

De kinesiske mobilkøbere er vilde med den nye SUV fra Xiaomi. Forudbestillingerne har rundet flere hundrede tusinde.

(mere…)
Hyundai sætter prisen ned på Hyundai Inster

Der er netop skåret 10.000 kroner af prisen på den lille elbil, Inster, fra Hyundai, så den nu starter under 170.000 kroner.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram