Tesla Cybertruck indtager det første nordiske land

Teslas futuristiske pickup får grønt lys i den første land i Europa, men i en begrænset version.

Tesla Cybertruck
Det er næsten en ‘kampvogn’ der kommer kørende. Bilen vejer over tre tons. (Foto: MereMobil.dk)

Tesla Cybertruck, den kontroversielle el-pickup med sit ukonventionelle design, har skabt røre i bilverdenen. Mens dens fremtid på europæiske veje længe har været usikker, markerer Norge nu et vendepunkt.

Det norske firma Norwegian Machinery har som de første i Europa fået grønt lys til at sælge Cybertruck i Norge.

Efter en længere proces, der involverede tæt dialog med de norske myndigheder, er det lykkedes at få den futuristiske bil godkendt til kørsel på norske veje, skriver Ekstra Bladet.

Cybertruck har mødt kritik for sit kantede design, der af nogle anses for at være for farligt til europæiske veje.

Cybertrucke kan være en fare for andre biler. Dens stive design og tunge vægt kan forårsage store skader ved en kollision. En ekspert advarer om, at “blødere” biler risikerer at blive “smadret”. Dette kan være en af årsagerne til, at bilen er vanskelig at få godkendt.

Vægten har også været et diskussionspunkt, da den overskrider grænsen for at blive klassificeret som en personbil i Danmark. I Norge er den godkendt med tre sæder netop på grund af vægtbegrænsninger.

Prisen for den ukonventionelle el-pickup starter ved 1.750.000 norske kroner, svarende til omkring 1,1 millioner danske kroner.

Det er endnu uvist, om Cybertruck også vil blive godkendt til danske veje.

SE VIDEO: Dette skal du vide før du køber en elbil

Annonce

Se om DU kan spare op til 3.000 kr. på bilforsikringen.

Du får svaret med det samme. Ingen salgsopkald. Tjek her!

Mere til historien

Ny undersøgelse: Tesla mister popularitet i Norge. Fire ud af ti nordmænd oplyser, at de er blevet mere negative over for elbilmærket. Teslas topleders politiske engagement nævnes som en mulig årsag, skriver Tek.no.

Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.

Europæere foretrækker nu kinesiske elbiler – ikke amerikanske

En ny undersøgelse fra analysefirmaet Escalent afslører et markant skift i europæiske bilisters holdning. 

(mere…)
Hyundai sænker prisen på IONIQ 6 med over 50.000 kroner

Hyundai har lanceret en markant prisnedsættelse på hele modelprogrammet for IONIQ 6.

(mere…)
Xpeng starter europæisk produktion af G6 og G9 i Østrig

Xpeng har startet produktionen af de nye G6- og G9-modeller på Magnas fabrik i Østrig.

(mere…)
Den billige BYD får topkarakter for sikkerhed 

BYD's billige elbil har fået topkarakter i sikkerhedstesten.

(mere…)
Clever planlægger 11 nye ladestationer – her skal de ligge

Clever er på vej med ikke mindre end 11 nye ladestationer, hvoraf en af dem bliver Danmarks største.

(mere…)
BYD sænker priserne med op til 60.000 kroner

BYD er klar med en kampagne, som løber resten af året. Du kan spare op til 60.000 kroner på nogle af modellerne.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram