Kørsel i nogle Peugeot-biler frarådes af importør
Hjulet kan risikere at dreje 90 grader!

Importøren af Peugeot-biler til Danmark, Wismo Automotive, fraråder, at ejere af modellerne e-3008 og e-5008 kører i deres biler.
Årsagen er en potentiel defekt, der kan medføre, at bærekuglerne, som forbinder undervognen med hjulophænget, løsner sig. Det skriver Jyllands-Posten.
Hvis en bærekugle falder af, vil hjulet dreje 90 grader, hvilket kan resultere i et pludseligt og ukontrolleret sving til højre eller venstre.
Denne risiko har fået Wismo Automotive til at udsende en advarsel, efter at de danske ejere af de berørte modeller i december modtog en besked fra Motorstyrelsen om den potentielle defekt.
Wismo Automotive har efterfølgende præciseret alvoren af situationen og anbefaler nu, at bilejerne helt undlader at køre i bilerne, indtil fejlen er udbedret.
Ifølge Jyllands-Posten har importøren i første omgang ikke beskrevet den fulde risiko forbundet med defekten.
Pressechef hos Wismo Automotive, Hanne Langsig Sørensen, forsikrer dog om, at situationen er taget alvorligt, og at alle procedurer er blevet fulgt.
Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.
Tjek dette før du køber elbil
Mere til historien
Wismo Automotive tilbyder at hente bilerne hos ejerne, hvis de er utrygge ved at køre dem til værksted.
Omkring 100.000 europæiske ordrer på den nye BMW iX3 får nu BMW til at indføre treholdsskift på den spritnye fabrik i Ungarn, så samlebåndene kører 24 timer i døgnet.
(mere…)MG udvider det danske modelprogram med de to nye elbiler, MG IM5 og MG IM6. Se de første detaljer om priser og hvornår modellerne kan opleves i Danmark.
(mere…)Volkswagen sender GTI-navnet ind i elbilernes tidsalder med 326 hk, baghjulstræk og op til 601 kilometers rækkevidde. I Danmark starter priserne ved 364.995 kroner.
(mere…)Fra oktober samler BMW Maps navigation, bilens registrering af omgivelserne og aktive førerassistenter i én 3D-visning. Se, hvordan BMW vil gøre assisteret kørsel mere overskuelig.
(mere…)Elbilen Leapmotor B05 scorer de maksimale fem stjerner i Euro NCAP med fejlfri 100 procent i de krævende sidekollisionstests. Se testresultaterne her.
(mere…)(mere…)Volvo er klar med opdaterede versioner af EX40- og EC40-modellerne, som opdateres med nydesignet front, ny sensorplatform og Google Gemini i den nye 11,2-tommer skærm. Se alle nyhederne her.

