Kørsel i nogle Peugeot-biler frarådes af importør

Hjulet kan risikere at dreje 90 grader!

Peugeot e-5008
Ejere af Peugeot e-3008 og e-5008 skal undlade at køre i bilerne (Foto: Peugeot)

Importøren af Peugeot-biler til Danmark, Wismo Automotive, fraråder, at ejere af modellerne e-3008 og e-5008 kører i deres biler.

Årsagen er en potentiel defekt, der kan medføre, at bærekuglerne, som forbinder undervognen med hjulophænget, løsner sig. Det skriver Jyllands-Posten.

Hvis en bærekugle falder af, vil hjulet dreje 90 grader, hvilket kan resultere i et pludseligt og ukontrolleret sving til højre eller venstre.

Denne risiko har fået Wismo Automotive til at udsende en advarsel, efter at de danske ejere af de berørte modeller i december modtog en besked fra Motorstyrelsen om den potentielle defekt.

Wismo Automotive har efterfølgende præciseret alvoren af situationen og anbefaler nu, at bilejerne helt undlader at køre i bilerne, indtil fejlen er udbedret.

Ifølge Jyllands-Posten har importøren i første omgang ikke beskrevet den fulde risiko forbundet med defekten.

Pressechef hos Wismo Automotive, Hanne Langsig Sørensen, forsikrer dog om, at situationen er taget alvorligt, og at alle procedurer er blevet fulgt.

Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.

Tjek dette før du køber elbil

Du kan se videoen her. Se flere techvideoer på dansk – følg gratis vores YouTube kanal

Mere til historien

Wismo Automotive tilbyder at hente bilerne hos ejerne, hvis de er utrygge ved at køre dem til værksted.

Danmarkspremiere: VW viser ID. Cross, ID. Polo GTI og ny ID.3 GTI

Volkswagen inviterer til en tredobbelt premiere på dansk jord. Til et stort arrangement i Brøndby kan elbilentusiaster for første gang se den nye mini-SUV ID. Cross samt to sportslige GTI-elbiler – herunder en hidtil hemmeligholdt ID.3 GTI.

(mere…)
Ny el-SUV til 149.990 kroner: Her er Leapmotor B03X

Leapmotor presser priserne: Den kompakte el-SUV Leapmotor B03X kommer til Danmark i tre varianter. Den billigste koster 149.990 kroner, mens de dyrere modeller får op til 382 kilometers rækkevidde.

(mere…)
Nu kan den bestilles: Skoda Epiq lander fra under 190.000 kroner

Ventetiden er forbi. Skoda har åbnet for bestillinger af Epiq i Danmark, hvor den kompakte elbil nu starter ved 189.995 kroner og udfordrer konkurrenterne på både plads og udstyr.

(mere…)
BYD sænker prisen på Tang: Stor 7-personers el-SUV falder 30.000 kr.

BYD melder sig ind i priskrigen og sænker prisen på den store 7-personers el-SUV Tang. Modellen med firehjulstræk koster nu fra 399.995 kroner.

(mere…)
Undgå dyre p-bøder: Ny app lader kunstig intelligens læse skiltet

Pargo bruger kunstig intelligens og billedgenkendelse til at analysere parkeringsskilte og forklare reglerne i et letforståeligt sprog. Appen tager dog ikke ansvaret for eventuelle p-afgifter.

(mere…)
Ny Peugeot e-208 GTi er sporty og dyr – se prisen

Peugeot har lanceret e-208 GTi i Danmark. Den elektriske hot hatch byder på 281 hestekræfter og ren køreglæde. Se den danske pris og konkurrenterne til e-208 GTi. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram