Apple Intelligence bliver standard i iOS 18.3

I iOS 18.3 opdateringen vil Apple Intelligence være automatisk aktiveret fremfor tidligere, hvor brugerne har skulle tilvælge funktionen.

Apple Intelligence (Foto: Apple)
Apple Intelligence (Foto: Apple)

Apples kunstige intelligens-funktioner, som hedder Apple Intelligence, bliver automatisk aktiveret i den nye iOS 18.3 opdatering. Dette er en ændring fra tidligere versioner, hvor brugere aktivt skulle tilvælge funktionen. Ændringen gælder også for iPadOS 18.3 og macOS 15.3. Det skriver The Verge.

Første kig på Apple Intelligence

Når du opdaterer din iPhone til iOS 18.3, vil Apple Intelligence være aktiveret som standard under opsætningen. Du kan dog stadig deaktivere funktionen i indstillingerne for Apple Intelligence og Siri.

Apple har tilsyneladende oplevet en høj andel af brugere, der aktivt har valgt Apple Intelligence til, på trods af tidligere problemer med unøjagtige nyhedsoverskrifter genereret af AI’en.

Apple Intelligence er endnu ikke tilgængelig i EU, så danske brugere får ikke adgang til funktionen i iOS 18.3. Først med iOS 18.4 i april bliver Apple Intelligence aktiveret i Danmark.

Nu kommer Apple Intelligence til Danmark og EU

Mere til historien

I starten vil Apple Intelligence ikke understøtte dansk. For at bruge funktionerne skal du indstille dit systemsprog til engelsk eller et andet understøttet sprog.

Tim Cook har overgået Steve Jobs på jobbet

Apple har nået ny milepæl, da Tim Cook nu har siddet længere på topposten end grundlæggeren Steve Jobs.  

(mere…)
Datoen for iPhone 17-lanceringen er angiveligt lækket

Datoen for Apples kommende iPhone-lancering er måske afsløret af interne kilder hos tyske mobiludbydere.

(mere…)
Ny iPhone-software ødelagde MitID

Hvis du kører med iOS 26 beta eller overvejer det, så er der en lille advarsel.

(mere…)
Foldbar iPad bliver forsinket

RYGTE: Det er ikke kun en foldbar iPhone, som er på tegnebrættet. Det tyder det på, at den foldbare iPad er forsinket.

(mere…)
AirPods Pro 3 med avanceret sundheds- og AI-teknologi på vej

Apples AirPods Pro 2 er fortsat dominerende på markedet for trådløse in-ear headsets, men nu kan en ny version være på vej. 

(mere…)
Tim Cook: iOS 26 er Apples mest populære beta nogensinde

Apple topchefen, Tim Cook, har afsløret, at de seneste betaversioner af iOS 26, iPadOS 26 og macOS Tahoe er de mest populære nogensinde.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram