Apple Intelligence bliver standard i iOS 18.3

I iOS 18.3 opdateringen vil Apple Intelligence være automatisk aktiveret fremfor tidligere, hvor brugerne har skulle tilvælge funktionen.

Apple Intelligence (Foto: Apple)
Apple Intelligence (Foto: Apple)

Apples kunstige intelligens-funktioner, som hedder Apple Intelligence, bliver automatisk aktiveret i den nye iOS 18.3 opdatering. Dette er en ændring fra tidligere versioner, hvor brugere aktivt skulle tilvælge funktionen. Ændringen gælder også for iPadOS 18.3 og macOS 15.3. Det skriver The Verge.

Første kig på Apple Intelligence

Når du opdaterer din iPhone til iOS 18.3, vil Apple Intelligence være aktiveret som standard under opsætningen. Du kan dog stadig deaktivere funktionen i indstillingerne for Apple Intelligence og Siri.

Apple har tilsyneladende oplevet en høj andel af brugere, der aktivt har valgt Apple Intelligence til, på trods af tidligere problemer med unøjagtige nyhedsoverskrifter genereret af AI’en.

Apple Intelligence er endnu ikke tilgængelig i EU, så danske brugere får ikke adgang til funktionen i iOS 18.3. Først med iOS 18.4 i april bliver Apple Intelligence aktiveret i Danmark.

Nu kommer Apple Intelligence til Danmark og EU

Mere til historien

I starten vil Apple Intelligence ikke understøtte dansk. For at bruge funktionerne skal du indstille dit systemsprog til engelsk eller et andet understøttet sprog.

Lyden i AirPods Pro 3 er ikke det vigtigste | TEST

TEST: Her er AirPods Pro i tredje generation. Du skal lede længe efter de ydre forskelle og lyden er ikke længere det vigtigste.

(mere…)
Den foldbare iPhone kan blive forsinket

Apples længe ventede indtræden på markedet for foldbare smartphones, kaldet iPhone Fold på rygtebørsen, kan blive udskudt. 

(mere…)
Snart kan du nedtone Apples Liquid Glass

I den seneste beta af iOS 26.1 kan du justere, hvor kraftig gennemsigtigheden med Liquid Glass skal være.

(mere…)
Apple går til modangreb mod EU-lov

Apple går til angreb på EU's Digital Markets Act ved hjælp af EU-Domstolen

(mere…)
Største opdatering i årevis er på vej: Danskere får Apple Intelligence på iPhone

iPhone-brugere i Danmark får formegentlig en kæmpe softwareopdatering inden for de kommende uger.

(mere…)
Apple skærer efter skuffende salg af iPhone Air

Apple har angiveligt nedjusteret produktionen af den nyligt lancerede iPhone Air.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram