Apple Vision Pro lanceres på endnu et marked

Apple har netop lanceret deres Apple Vision Pro i Sydkorea og De Forenede Arabiske Emirater. Nu følger endnu et marked.

Vision Pro
Apple Vision Pro headset lanceres nu i Taiwan (Foto: Apple)

Apple Vision Pro har ikke været lanceret på mange markeder og derfor begrænset, hvor tilgængeligt produktet er. Men i sidste måned lancerede Apple deres Vision Pro i Sydkorea og De Forenede Arabiske Emirater.

Og senere denne måned (17. december 2024, red.) følger endnu et land, når Apple lancerer Vision Pro i Taiwan. Det skriver GSMArena.com.

Apple Vision Pro vil være tilgængelig for forudbestilling i Taiwan fra den 5. december kl. 9 lokal tid, mens den endelige salgsstart er den 17. december. Headsettet vil blive solgt via Apples hjemmeside og andre forhandlere.

Interesserede kunder kan reservere en 30-minutters online demo af Apple Vision Pro for at lære mere om det.

Apple Vision Pro er i øjeblikket tilgængelig på 12 markeder, herunder USA, Storbritannien, Kina, Japan, Hong Kong, Singapore, Frankrig, Tyskland, Australien, Canada, Sydkorea og UAE.

Selvom produktet ikke er tilgængeligt herhjemme, så er der nogle, som har hentet produktet til Danmark og benytter det. Du kan f.eks. se virksomheden ARkeyVision, der gør brug af det for at vise drømmehuse frem – før de er bygget.

Oplev dit drømmehus med Apple Vision Pro – før det er bygget

Mere til historien

Der svirrer rygter om anden generation af Visio Pro-headsettet, det er dog ikke første gang, at sådanne rygter svirrer. Så vi må vente og se om de har noget på sig. 

Dette vil Apple lancere i år!

OVERBLIK: Vi tager et kig på, hvad vi kan forvente af Apple resten af året.

(mere…)
Produktionen af foldbare iPhone-skærme er snart klar

RYGTE: Produktionen af de iPhone-skærme, som skal bruges til den kommende iPhone Fold, er ved at være klar.

(mere…)
Apple Account Card virker nu i Danmark

KORT NYT: Apple har udrullet deres Account Card herhjemme, men nyheden er ikke særlig stor.

(mere…)
Apple ønsker at købe F1-rettighederne

RYGTE: Apple er i forhandlinger om F1-rettighederne i USA i kølvandet på deres F1-film.

(mere…)
iPhone 17 Air kan blive mere “pro”

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Air, som vi stærkt forventer til september, bliver måske mere "pro" end først antaget.

(mere…)
iPhone 17-serien får redesignet Dynamic Island

RYGTE: Den kommende iPhone 17-serie ventes at få en redesignet Dynamic Island-brugerflade.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram