Apple vil udvikle egne AI-chips

RYGTE: Apple ønsker at producere egne AI-chips og bryde forbindelsen til Nvidia.

iPad Mini 7. gen
Apple Intelligence er endnu ikke kommet til Danmark, men ventes ved udgivelses af iOS 18.4 (Foto: Apple)

Ifølge rygter er Apple i gang med at forske og udvikle deres egne AI-chips og dermed blive mindre afhængige af tredjeparter. Det fortæller Appleinsider.

En eventuel udvikling af deres egen AI-chip vil også skære forbindelsen til Nvidia, som Apple ikke ligefrem har haft et særligt godt forhold til.

Det anstrengte forhold går helt tilbage til Steve Jobs’ tid og anklager om, at Nvidia havde kopieret teknologi fra Pixar, som han på daværende tidspunkt havde aktieposter i.

Senere blev en defekt Nvidia-grafikchip på Mac-computere startskuddet til Apples brug af AMD-chips i en lang årrække efterfølgende.

I skrivende stund bruger Apple Nvidia-chips til at drive Apple Intelligence. Og lige netop Nvidia er nok kongen af AI-chips lige nu med en markedsandel på 70-95 procent inden for AI-chips.

Apple køber dog ikke Nvidia-chips direkte, men lejer dem gennem cloud-løsninger, hvilket er her, Apple vil bryde op.

Rygterne går nemlig på et samarbejde med Broadcom om at kunne designe deres egne server-AI-chips under kodenavnet Baltra, og med en lancering i 2026.

LÆS MERE: Derfor vil Apple ikke have sin egen søgemaskine

Der tegner sig et mønster

Hvis vi ser på de seneste år, er der ved at tegne sig et mønster med Apple og brugen af chips fra andre producenter.

I 2020 var Apple officielt klar med deres første Apple Silicon-chip, også kendt som M-chippen. Tidligere var det ellers Intel-chips, som blev brugt i alle Mac-computere.

Det er sidenhen blevet sådan, at Intel slet ikke er at finde længere i Apples sortiment og dermed er blevet erstattet af Apples egne ARM-chips.

Rygterne peger også på, at den næste iPhone SE i foråret får et Apple-designet 5G-modem med planer om at lancere det i flere modeller senere. Her er Apple altså ved at skære båndene til Qualcomm med deres 5G-modem, der ellers tidligere har været brugt.

Og med rygterne i dag kan det samme ske for Nvidia, hvilket giver et klart mønster om, at Apple helst ikke vil være afhængige af andre.

LÆS MERE: Flere detaljer om Apples kommende smart-dims

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Du kender nok til Apples A-chips i iPhones, men faktisk var det Samsung-chips, som sad i de første iPhones, inden Apple begyndte at bruge deres egne A-chips.

Helt uhørt: Apple hæver prisen på ældre iPhones med 1.000 kroner

Apple har hævet priserne på flere ældre iPhones med 1.000 kroner. Prisstigningerne kommer midt i en global chip- og hukommelsesmangel. Der er dog stadig mulighed for at gøre et scoop på iPhone 17 Pro.

(mere…)
iPhone Duo kan snuppe en fjerdedel af det foldbare marked på få måneder

Ny analyse spår, at Apple snupper næsten 25 procent af hele det globale foldbare marked inden årets udgang – og overhaler etablerede Android-rivaler.

(mere…)
Nu kan du forudbestille iPhone 18 Pro-modellerne

Vil du være en af de første til at få en af de nye iPhone 18 Pro-modeller? Så kan de forudbestilles nu. 

(mere…)
Apple hæver priserne på iPhones – også de gamle modeller

Apple har hævet prisen på den nye iPhone 18 Pro. Men det stopper ikke der. Også flere af de iPhones, Apple allerede havde i sortimentet, er blevet dyrere.

(mere…)
Apple lancerer AirPods 5

Apple er klar med AirPods 5, som bringer kraftig ANC, live-oversættelse og Siri AI ned i den absolut billigste prisklasse. Se alle nyhederne og detaljerne her.

(mere…)
Apple er klar med nye Apple Watch-modeller

Under gårsdagens event var Apple Watch også på listen over fornyede enheder. Her er Apple klar med Series 12 og Ultra 4.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram