Ford sætter prisen ned på deres lagerbiler

Ford-forhandlerne har netop sat prisen ned på Mustang Mach-E med op til 62.500 kroner på lagerbiler.

Ford Mustang Mach-E (Foto: Ford)
Ford har netop sat prisen ned på deres lagerbiler af Mustang Mach-E (Foto: Ford)

Er du i markedet for en elbil og måske endda mere specifikt en Ford Mustang Mach-E , så skal du tjekke Fords tilbud netop nu.

De har nemlig sat prisen ned på deres lagerbiler. Du kan spare op til 62.500 kroner afhængig af hvilken model, der er tale om. Generelt er der prisbesparelser på mellem 40.000 og 62.500 kroner.

LÆS MERE: Flest danskere foretrak elbiler ved bilkøb i august

Priserne gælder for biler med model år 2023.00 og 2023.75.

Du kan lige nu få Ford Mustang Mach-E til priser fra 359.990 og op til 499.990 kroner. Du kan se mere på Fords hjemmeside, hvor du også kan se, hvilke modeller der er med i tilbuddet. 

Ford oplyser også, at der er tale om et begrænset antal biler og det gælder frem til den 30. september 2024 eller så længe lager haves. Du kan læse mere om kampagnen her.

Ford Mustang Mach-E har i deres Premium modeller og op B&O Premium Audio med 10 højttalere.

Ford Mustang Mach-E (Foto: Ford)
Ford Mustang Mach-E ses her indvendigt (Foto: Ford)

Det er desuden inklusive teknologipakken uden merpris på Ford Mustang RWD UR 600 km rækkevidde (værdi 21.800 kroner), mens du får Panoramatag uden merpris (værdi 11.370 kroner) på Ford Mustang AWD UR 550 km rækkevidde. 

Det kunne tyde på, at Ford gør klar til nye biler ved at rydde lagrene med dette gode tilbud. Det samme har vi netop set Kia gøre, da de snart er klar med en 2025-model af Kia EV6.

LÆS MERE: Kia rydder op – prisen sættes ned på EV6

Elbiler virker rigtigt smarte, men hvad når elektronikken går ned? Det problem kan du høre mere om i denne video.

Mere til historien

Vil du hellere lease, så har Ford også tilbud på det. 

Danskerne køber atter Tesla 

Tesla er ikke længere "blacklistet" hos danskerne, som atter har Tesla blandt favoritterne, når der købes ny bil.

(mere…)
4 ud af 5 vælger elbil

Bilsalget i Danmark viser, at elbiler nu klart er de mest solgte og det køberne foretrækker. Se de nyeste salgstal her. 

(mere…)
Skoda Elroq er danskernes favorit

Skoda Elroq er fra start blevet en rigtig danskerfavorit.

(mere…)
Første Tesla Model Y kørte selv hjem til kunden

Elon Musk har indfriet sit løfte. Den første Tesla Model Y er nu - selvkørende - blevet leveret til en kunde. 

(mere…)
Over 300 nye ladepunkter er klar i Jylland til sommerferien

Elbilister, der planlægger sommerferien i Jylland, kan glæde sig over markant forbedret ladeinfrastruktur. 

(mere…)
Vildt! 200.000 forudbestillinger på 3 minutter

Den nye SUV fra Xiaomi er blevet modtaget positivt på det kinesiske elbilsmarked, hvor den har oplevet en kæmpe efterspørgsel.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram