AI bruges i stigende grad af hackere

I Danmark oplever virksomheder i stigende grad malwareangreb, hvor kunstig intelligens spiller en større rolle.

en person ved en pc
(Foto: Telenor/PR)

Kunstig intelligens, eller AI (Artificial Intelligence), kan bruges til mange formål. Det kan gøre dagligdagen lettere og lempe på opgaver. Desværre gælder det samme for ondsindede aktører.

I en rapport fra TDC Erhverv tegner der sig et billede af, at tekniker som Machine Learning i større grad bliver brugt af hackere.

En af hackerenes styrker er, at AI kan optimere deres angreb og teknikker. I rapporten omtales malwaren ViperSoftX.

ViperSoftX bruger deep-learning til at skanne en computer eller server for personfølsomme oplysninger.

Hvis der derfor ligger dokumenter eller skærmbilleder med personfølsomme oplysninger, kan den nemmere finde frem til dem. Det sparer tid for hackerne, hvilket selvfølgelig er et problem.

ViperSoftX spredes primært via torrents-netværk. Efter den er blevet spredt, vil der ofte blive installeret en såkaldt trojan, som giver hackeren kontrol over computeren.

LÆS MERE: Ulovlig streaming – dansk tjeneste skaffer dig alt

Malware fylder mest

I andet kvartal i år stod TDC Erhverv for over 5 millioner blokeringer, fordelt på 13.450 unikke domæner. Det svarer til 5,5 blokeringer pr. kunde om dagen.

Samtidig fremgår det, at malware klart fylder mest, med 51,3 procent af alle angreb. Det efterfølges af Command & Control-angreb, som udgør 35,2 procent, mens Bad Domains udgør 10,3 procent.

TDC Erhverv slår fast, at trusselbilledet ikke har ændret sig og derfor stadig ligger på ‘meget højt’.

Mere til historien

TDC Erhverv opfordrer virksomheder til at være på forkant og få implementeret sikre løsninger for at være robuste overfor cyberangreb.

Vigtig opdatering er klar til Apple-enheder

En vigtig opdatering er klar til flere Apple-enheder og flere sikkerhedsrettelser gør opdateringen særligt presserende.

(mere…)
Nu kan du gendanne din Google-konto med en selfievideo

Google er i gang med at udrulle selfievideo som en ny mulighed til gendannelse af din Google-konto.

(mere…)
EU presser Google: Skal åbne Gemini-funktioner for konkurrenterne

Nu får Google samme tur, når det gælder adgangen til AI-kernefunktioner i EU.

(mere…)
1Password kan nu bruges igennem Claude

Nu kan Claude bruge adgangskodehuskeren 1Password til at logge på hjemmesider.

(mere…)
AEG lancerer AI-ovn med kamera, der genkender din mad

En ny ovn fra AEG kan både genkende retter, analysere opskrifter og automatisk tilpasse tilberedningen.

(mere…)
Samsung præciserer: AI-fravalg sletter ikke dine data

KORT NYT: Hvis du fravælger AI-træning af dine sundhedsdata, får det alligevel ikke konsekvenser for dine data.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram