Prisstigningen rammer nu eksisterende TV 2 Play-abonnenter

I maj blev TV 2 Play dyrere for nye abonnenter. Nu har prisstigningen ramt eksisterende kunder.

TV 2 Play
TV 2 Play har pr. 1. maj hævet prisen for nye abonnenter. Den 1. juli hæves prisen for eksisterende abonnenter. (Foto: MereMobil.dk)

Vi skrev i begyndelsen af maj, at der atter var prisstigning hos TV 2 Play. Det betød, at prisen for nye abonnenter var steget fra 1. maj 2024.

Nuværende kunder ville først få prisstigningen i løbet af sommeren, lød det dengang. Og det er så lige om lidt. Eksisterende abonnenter har nemlig modtaget (eller gør snart) en mail om, at prisstigningen træder i kraft pr. 1. juli 2024.

LÆS MERE: TV 2 Play: Slut med at se forud

Dermed er priserne på TV 2 Play fremadrettet:

  • Favorit med reklamer: 149 kr.
  • Favorit uden reklamer: 179 kr.
  • Favorit + Sport med reklamer: 219 kr.
  • Favorit + Sport uden reklamer: 249 kr.

Priserne for abonnementerne ‘Basis med reklamer’ og ‘Basis uden reklamer’ forbliver uændrede.

TV 2 har begrundet prisstigningerne med, at de ønsker at være en af danskernes foretrukne streamingtjeneste og løbende skal forstærke indhold, samt indkøbe rettigheder til f.eks. sport.

LÆS MERE: Netflix og Disney+ kvæler ikke dansk streaming

Når priserne for ’Favorit’ og ’Favorit + Sport’ ændres, er det blandt andet fordi, TV 2s nye sportsrettigheder f.eks. Superliga giver adgang til nyt indhold i begge pakker.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

DR’s årlige rapport om medieudviklingen viste også, at danskerne særligt er glade for live-streaming.

Streaming: Priserne er næsten fordoblet

Siden streamingtjenesterne gjorde deres indtog, er det blevet MARKANT dyrere at være kunde.

(mere…)
Spotify runder 100 millioner betalende brugere i Europa

Spotify har nu rundet 100 millioner betalende brugere i Europa.

(mere…)
Streaming: Dansk tjeneste skaffer dig alt

DEL 2: Streaming og download af film og serier er ret udbredt. Vi dykker ned i en dansk tjeneste som skaffer dig alt.

(mere…)
Hvorfor må jeg ikke se The Rookie? Skal jeg være “pirat”?

DEL 7: At se en serie er ikke altid lige nemt. Det føles som en uendelig kamp med pengepungen som gidsel. Burde jeg bare blive pirat?

(mere…)
Netflix vil skjule reklamer med AI

En ny form for reklamer er på vej på Netflix - og den er styret af AI.

(mere…)
Max skifter navn – igen

KORT NYT: Streamingtjenesten Max skifter navn endnu en gang. Skiftet vil ske i løbet af sommeren.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram