Clever er sparket ud – ladepark lukker midlertidigt
Etableringen af nye opladestandere ved Middelfart sker efter kontraktbrud.

Vejdirektoratet har gjort (forholdsvis) kort proces med Clever, der har misligholdt kontrakten med Vejdirektoratet om opladeparken ved Middelfart. Rastepladsen har officielt navnet Lillebælt Syd.
Armlægningen mellem Clever og Vejdirektoratet har stået på siden maj 2023, hvilket vi tidligere har beskrevet her.
Konsekvensen er, at opladeparken er lukket resten af denne uge (uge 19 – til og med 12. maj 2024), mens E:ON, der har overtaget kontrakten, etablerer nye opladestandere. Det har Vejdirektoratet bekræftet overfor MereMobil.dk.
Allerede nu advarer projektleder i Vejdirektoratet, Jesper Kaae, ifølge Fyens Stiftstidende, om, at hvis der opstår problemer, så kan lukningen forlænges et par dage.
Lillebælt Nord opladeparken lukkes ikke ned og holder fortsat åbent.
Årsagen til at Clever sparkes ud er, at ifølge kontrakten måtte udbyderen ikke give egne abonnementskunder større rabat end 10 procent. Clever har ikke kunnet dokumentere, at dette er overholdt, hvorfor det bliver et farvel og tak.
Ladeparken Lillebælt Syd drives fremadrettet af E:ON og PowerGo. Lillebælt Nord køres af Ewii og E:ON.
Udviklingen inden for elbiler går, lige nu, ikke i retning af større batterier. Derimod fokuseres der på hurtigere opladning. Dette kan du læse mere om her.
BLIV OPDATERET GRATIS: 4 gange om ugen udsendes nyhedsbrevet ‘Kaffepause ☕️ med tech‘. Tilmeld dig her – frameld når du har lyst. Alle nye følgere modtager som tak vores skræddersyede liste med 10 af de bedste guides og tips til mobilen.
Mere til historien
Clever annoncerede i slutningen af april i år et samarbejde med Ewii, der gør det muligt for Clever-kunderne at oplade elbilen på Ewiis cirka 2.000 opladepunkter i Danmark.
Volkswagen genopliver det legendariske GTI-navn med 326 hk, over 600 km rækkevidde og en dansk pris under GTX-forgængeren. Se alle detaljer og prisen her.
(mere…)Fra oktober viser BMW Maps ikke bare vej – systemet smelter rutevejledning og aktive førerassistenter sammen i ét skærmbillede, så du præcis kan se, hvad bilen foretager sig. Læs detaljerne her.
(mere…)Elbilen Leapmotor B05 scorer de maksimale fem stjerner i Euro NCAP med fejlfri 100 procent i de krævende sidekollisionstests. Se testresultaterne her.
(mere…)(mere…)Volvo er klar med opdaterede versioner af EX40- og EC40-modellerne, som opdateres med nydesignet front, ny sensorplatform og Google Gemini i den nye 11,2-tommer skærm. Se alle nyhederne her.

