Foldbar fremtid: MacBook møder iPad

Ifølge rygter kan Apple udvide deres produktlinje med en MacBook-iPad hybrid.

computer future
Illustrativt billede af en fremtidscomputer (Grafik: MereMobil.dk / AI)

Lige nu er der rygter om, at Apple arbejder på en MacBook med en 20,3 tommer foldbar skærm. En af kilderne er den ofte velinformerede Apple-analytiker Ming-Chi Kuo, som altid har gode kilder.

Apple har hidtil holdt touchskærme væk fra MacBook-serien, selvom konkurrenterne har adskillige bærbare computere med netop touchskærm. Alligevel har Apple fastholdt, at touchskærme hører hjemme på iPad og iPhone.

En hybridcomputer, der placerer sig mellem MacBook og iPad, vil betyde, at Apple skal indføre touchskærm.

Hvis rygterne holder stik, skal du forestille dig en enhed, hvor du har en bærbar med tastatur og skærm, når den åbnes som en almindelig bærbar computer. Men tricket er, at skærmen kan foldes helt ud og bruges som en gigantisk iPad.

Med ‘tastatur’ mener jeg naturligvis et skærmtastatur.

Hvem ved? Måske kan der også komme tilbehør, hvor den 20,3 tommer store skærm kan sættes i en dock med et fysisk tastatur ved siden af.

Der er nemlig det med tastaturer, at man ikke skal undervurdere den ‘taktile’ følelse, det er at have fysiske taster under sine fingre – særligt hvis du, som jeg, er ret rutineret i at skrive mange tekster.

Jeg synes, det bliver interessant at se, om Apple virkelig vil åbne endnu en produktlinje, men en bastardcomputer-iPad er jeg i udgangspunktet ikke fan af.

Ifølge rygterne taler vi om masseproduktion i 2027, så meget kan nå at ændre sig. Det kan også være, at Apple helt dropper udviklingen, sådan som det for nylig skete, hvor planerne om en iCar blev lagt på hylden.

Apple har netop præsenteret en ny MacBook Air. Læs mere om M3 MacBook Air her.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Samsungs seneste hybridcomputer med touchskærm er Galaxy Book4 Ultra med en 16 tommer skærm. Prisen er 22.999 kroner

iPhone 16e kan nu forudbestilles

Du kan fra i dag forudbestille den nye iPhone 16e, som er den nye budgetvenlige model fra Apple.

(mere…)
Apple har fjernet over 135.000 apps

Hvis Apples regler ikke overholdes, er det farvel.

(mere…)
iPhone 16e er her! Ny billigmodel erstatter iPhone SE

Endelig! Den billigste iPhone netop nu er iPhone 16e. Se pris og detaljer her.

(mere…)
iPhone 16E bliver navnet på Apples nye budgetvenlige iPhone?

Apple vil formegentlig lancere en ny budgetvenlig iPhone i dag. Modellen har tidligere heddet SE – men det ændres måske. 

(mere…)
Prisvenlig Galaxy Z Flip FE antydes

En opdatering har antydet en kommende Galaxy Z Flip FE - en prisvenlig fliptelefon fra Samsung.

(mere…)
Verdens første kommercielle tri-fold smartphone er en realitet

Her er verdens første kommercielle smartphone, der folder i tre led. Huawei står bag.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram