Elbilen er langt fra et gennembrud som firmabil

Firmaelbilisterne savner lovgivning, der gør et skifte til elbiler økonomisk attraktivt. 

en elbil på vejen
Skattereglerne straffer firmabilister med elbil, mener fagforeningen Business Danmark. (Foto: De Danske Bilimportører/PR)

Ved årsskiftet kunne det for første gang konstateres, at elbiler udgjorde mere end halvdelen af salget af nye biler til private.

Tal fra Danmarks Statistik viser, at salget af elbiler var 52 procent i 2023. I december nåede salget sågar op på 64 procent. 

Det må anses som en sejr for ambitionerne i den grønne omstilling, men i statistikken gemmer der sig også nogle sorte tal.

Blandt firmabilisterne valgte blot 26 procent en elbil sidste år. Det skriver Politiken.

Tre fjerdedele af firmabilerne var således benzin, diesel og nogle få pluginhybrider. Og det er på trods af, at det netop er blandt de dyrere biler, der er mange konkurrencedygtige elbiler.

FDM: Regeringen er naiv

Det er et stort problem, mener bilistorganisationen FDM.

– “Det er naivt at tro, at regeringen kan nå sit mål på en million elbiler på vejene i 2030 med rent private biler”,  siger Ilyas Dogru, forbrugerøkonom i FDM, til Politiken, og tilføjer:

– “Det kræver, at vi får firmabilerne og firmabilisterne med. Lige nu er der ingen gulerod, der giver dem grund til at skifte”.

Der er netop en rigtig god grund for firmabilisterne at blive siddende i fossilbilerne: Økonomien.

Folk med firmabil får nemlig et gratis benzinkort og skal tilmed ikke betale for vedligeholdelse og reparation. Det gør firmaet.

Ilyas Dogru tror det drejer sig om trygheden ved benzinkortet, og at man skal ikke afregne bagefter. 

– “Har du en elbil, skal du måske selv føre et regnskab over, hvor meget af husets elforbrug, der gik til bilen, skrive det hele ned og gå ned til regnskabsafdelingen med regnskabet. Det kan være ret besværligt”, mener forbrugerøkonomen.

Lovgivning parkeret

Ifølge Politiken blev der i sommeren 2022 politisk varmet op under en aftale om billigere elfirmabiler og skattefri opladning på arbejdspladsen.

Men et regulært lovforslag druknede i folketingsvalget. Siden er der ikke sket noget.

Fagforeningen Business Danmark giver netop skattereglerne skylden, for det lave antal 100 procent eldrevne firmabiler. Her mener man, at skattereglerne straffer firmabilister med elbil.

– “De fleste tænker på deres egen økonomi”, konstaterer kommunikationschef hos Business Danmark, Michael Krag-Svendsen, og tilføjer, at hvis elbilen var det bedste valg, så valgte de den til hver en tid:

– “De har jo ikke nogen fornøjelse af at brænde brændstof stof af.

Ifølge Politiken står erhvervslivet i Norge i år for knap 85 procent af nye elbiler.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Andelen af elbiler i personbilsalget var ifølge De Danske Bilimportører nærmest status quo i Danmark. Til gengæld steg andelen af elbiler i Sverige en smule, mens Norge stadig er langt fremme med en elandel på godt 90 procent.

Spar op til 130.000 kroner på Xpeng P7

En ny kampagne fra Xpeng er klar på deres sedan-model, P7. Prisen er nedsat med op til 130.000 kroner.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i februar 2025

Der er ingen tvivl om, at størstedelen af bilkøberne i Danmark netop nu vælger elbiler. Du kan her se top-10-listen fra februar. 

(mere…)
MG afslører ny elbil: MG4 EV 2025

MG har officielt præsenteret den nye MG4 EV-hatchback, som skal erstatte den nuværende model. 

(mere…)
Tesla-investor: Elon Musk skal væk

Elon Musk bør trække sig fra Tesla eller begynde at have fokus på at lede selskabet igen, mener investor.

(mere…)
Xpeng udfordrer udtrykket ‘made in China’

Stor interesse. Vækst i salget og en milepæl i Danmark. 'Made in China' er ikke nødvendigvis en dårlig ting.

(mere…)
Kia giver smugkig på Kia EV4

Kia forhandlere inviterer udvalgte kunder til et lille smugkig på den nye Kia EV4 i løbet af april og maj måned.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram