Tesla sænker atter prisen – denne gang på Model Y

Model Y blev årets mest solgte bil i Danmark sidste år. Nu kan den købes endnu billigere, da Tesla sætter prisen ned.

Tesla Model Y
Tesla Model Y bliver igen billigere (Foto: MereMobil.dk)

Tesla startede 2023 med at sætte priserne historisk ned på flere af deres modeller. Det kunne tyde på, at det skal til at være en årlig tradition, at Tesla kommer med prisnedsættelser i januar måned.

I år er de dog ikke så store, som de var sidste år.

I år er prisen på Tesla Y sænket med cirka 10 til 12 procent. Alt efter hvilken variant af Model Y svarer det til prisnedsættelser på op mod 48.000 kroner. Skriver Finans og DR.

Den billigste Model Y kan nu købes til 344.990 kroner, mens Model Y Long Range har en startpris på 392.990 kroner og Model Y Performance starter på 424.990 kroner.

Dermed er prisforskellen også minimal på Model 3 og Model Y for den billigste variant. Model 3 starter ved 340.090 kroner.

Det er spændende, hvordan de nye prisnedsættelser kommer til at påvirke elbils-markedet. Om Tesla fortsætter hvor de slap sidste år, hvor Tesla Model Y var den bedst solgte bil i 2023.

LÆS MERE: Elbilerne blev et hit hos danskerne i 2023

I alt var der næsten 18.000 danskere, som købte en Model Y fra ny. De vil formegentlig også tage sig lidt til hovedet over den nye prisjustering.

Det kan derfor også betyde, at bilkøberne afholder sig fra Tesla, da de ikke ”tør” fordi man aldrig ved om de falder markant i pris efterfølgende.

Der er ingen meldinger om de øvrige Tesla-modeller også vil få prisjusteringer.

LÆS MERE: Nyt elbil mærke på vej til Danmark – stor Tesla-konkurrent

Mere til historien

Tesla har i den senere tid haft lagermodeller, som køberne kunne få til billigere penge end listepriserne.

Læs også:
Er Tesla på vej med trådløs opladning til elbiler?
Tesla Model 3 dumper i stor bilsyntest

Elbiler kan have kortere rækkevidde i sommervarmen

Mange kan opleves en udfordring med rækkevidden i sommervarmen.

(mere…)
Tesla lancerer ny Model Y 

Rygterne svirrer om, at Tesla er på vej med en ny Model Y, som er mere rummelig end den nuværende.

(mere…)
Selvkørende parkering kommer nu med en sikkerhedsgaranti

Byd er klar med fuldautomatisk parkering og lover at dække skader som systemet måtte foresage.

(mere…)
Udgår Tesla Model S og Model X?

Det er slut med at bestille en ny Tesla Model S og Model X i Danmark. Det rejser spørgsmålet om de udgår fra markedet eller er på vej i nye versioner.

(mere…)
Elbilen har fået gear – sådan opleves det

TESTDRIVE: Jeg har prøvekørt den nye Lexus-elbil med gearskift.

(mere…)
Ny Xpeng kan købes til under 300.000 kroner

Her er priserne på de nye faceliftede Xpeng G6 og Xpeng G9 elbiler.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
5 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram