Rygterne svirrer: Ny iPad Pro OLED og MacBook Air på vej

Apple rygtes at være på vej med en lancering som blandt andet inkluderer iPad Pro med OLED-skærm og MacBook Air.

Den M3-serie
Den M3-serie vil være at finde i kommende MacBook Air (Foto: Apple)

Bloombergs Mark Gurman forventer, at Apple har en del i ærmet inden længe. Han mener nemlig, at de vil lancere en række nye produkter til en event i marts måned. Det skriver han i Bloombergs nyhedsbrev.

Mac’en er fyldt 40 år – Apple Silicon reddede den fra en midtlivskrise

Det drejer sig helt præcist om en ny iPad Pro med OLED-skærm, samt et helt nyt design. Faktisk skulle der være tale om den største ændring nogensinde for iPad Pro.

Den skulle komme i varianter med 11” og 12,9” skærm. Derudover skulle det også være en ny og større iPad Air – nemlig med 12,9” skærm, samt en masse tilbehør.

Men Apple skulle også have to nye MacBook Air-modeller i ærmet med henholdsvis 13” og 15” skærm og M3-processoren. Det er ikke første gang at dette omtales.

Apple også på vej med AI-funktioner i år

Hvornår i marts Apple vil afholde denne event, det er altså uvist i skrivende stund. Men MereMobil.dk holder dig opdateret, når der er nyt fra Apple.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

I efteråret kom Apple med en MacBook Pro med M3-chippen. Du kan læse mere om den her.

Læs også:
Her er Apples planer for 2024

Apple Watch Series 11: Endelig mere batteritid | TEST

ANMELDELSE: Batteritiden er udvidet, men er det nok? Her er min vurdering af Apple Watch Series 11.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Samsung Galaxy S26 får måske alligevel en plus-model

RYGTE: Måske kommer der alligevel en plus-udgave til Samsung Galaxy S26-serien.

(mere…)
Den britiske regering VIL have en bagdør i iCloud

Den britiske regering giver ikke op og gør nu et nyt forsøg på at få implementeret en bagdør til iCloud.

(mere…)
Hvilke Apple-nyheder kan vi forvente i oktober?

OVERBLIK: Der er stadig flere produkter, som vi venter på bliver lanceret fra Apple. Disse produkter kan meget vel lande i oktober.

(mere…)
iPhone 17 Pro Max overhaler forgængeren i opladning

Den nye iPhone 17 Pro Max overgår forgængeren, når det gælder opladning. Nu er det testet, hvad den maksimalt kan lade med.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram