Analyse: Afskibningen af elbiler stiger – igen

Afskibningen af eldrevne køretøjer vil i 2024 være steget med cirka 60 procent på to år.

en elbil
Af antallet af nyregistrerede biler i august 2023 i Danmark fyldte elbilerne mere end en tredjedel af nyregistreringerne. (Foto: De Danske Bilimportører)

Ligesom salget af rene elbiler er kraftigt stigende i blandt andet Danmark, så vil antallet af eldrevne køretøjer – både de rene elektriske (BEV) og plug-in hybrid (PHEV) -, som forlader bilfabrikkerne verden over, i det hele taget stige.

Forsknings- og konsulentvirksomheden Gartner, som har hovedkvarter i Stamford, Connecticut i USA, har kigget i krystalkuglen, og det er ikke småting, der er dukket op.

Ser man isoleret på fremtiden for personbilerne (BEV + PHEV), så ser den i antal lys ud. Gartner estimerer, at der i 2023 vil blive sendt knapt 15 millioner enheder ud fra fabrikkerne.

Det tal skal ses i lyset af både det faktiske tal for 2022 og en prognose for 2024. I 2022 var tallet godt 11,1 millioner enheder, mens det forventes, at der til næste år vil forlade tæt på 18 millioner eldrevne personbiler (BEV + PHEV) fra alverdens bilfabrikker.

Skiller man BEV og PHEV ad, forventes det globalt at afskibningen af BEV-personbiler vil stige fra ni millioner enheder i 2022 til 11 millioner enheder ved udgangen af ​​2023.

Plug-in hybrid elbiler (PHEV’erne) forventes at vokse fra tre millioner enheder i 2022 til fire millioner enheder i 2023.

Der er forskel på bilkøbere

Det er især lande som USA, Canada og Japan, som driver PHEV-tallene. Her foretrækker bilkøberne PHEV’er frem for BEV’er. Amerikanerne, der skifter fra en ren forbrændingsmotor, vælger at bruge PHEV’er frem for BEV, fordi PHEV’er kombinerer evnen til at levere emissionsfri bykørsel med bekvemmeligheden ved benzindrevet fremdrift til længere ture, lyder analysen fra Gartner.

– “Situationen er anderledes i Vesteuropa, Kina og i mindre grad Indien, hvor forbrugerne foretrækker BEV og de lavere samlede driftsomkostninger, den mere støjsvage køreoplevelse og den grønne signalværdi,” udtaler analytikeren Jonathan Davenport i forbindelse med Gartners tal.

Som en sidebemærkning siger Jonathan Davenport også, at det stadig større politiske fokus på den grønne omstilling vil få bilproducenterne til, at ændre produktionen, så over halvdelen af de producerede biler i 2030 vil være rene elbiler.

lastbiler
Danfoss har netop indkøbt tre el-lastbiler og får yderligere seks inden for de næste seks måneder. Det vil sige, at alle Danfoss’ lastbiler til intern kørsel i Danmark til den tid vil køre på el. (Foto: De Danske Bilimportører)

Lastbiler i stigning

Dertil kommer eldrevne busser, varebiler og lastbiler, hvor især stigningen af afskibede varebiler og lastbiler viser samme tendens som de eldrevne personbiler.

Netop el-lastbiler er i hastig fremmarch i Danmark. De Danske Bilimportører oplyser, at andelen af nyregistrerede el-lastbiler i Danmark er næsten firedoblet fra 2022 til nu.

I 2022 kørte 1,8 procent af alle nyregistrerede lastbiler i Danmark på el, mens andelen i 2023 foreløbig ligger på 6,3 procent.

– “Vi er i den spæde fase af elektrificering af lastbiler. Men vi forventer, at det kommer til at gå hurtigt fremadrettet,” siger Mads Rørvig, direktør i De Danske Bilimportører, til Ritzau.

Han tilføjer samtidig, at organisationen vurderer, at elektrificeringen kommer til at gå hurtigere end det, vi ser på personbiler. Vurderingen sker på baggrund af, at udskiftningen af lastbiler er hurtigere end personbiler.

Mere til historien

Af antallet af nyregistrerede biler i august 2023 i Danmark fyldte elbilerne mere end en tredjedel af nyregistreringerne, oplyser De Danske Bilimportører.

Audi A2 e-tron sat i produktion

Audi har sat A2 e-tron i produktion i Ingolstadt. Den kaldes mærkets mest effektive bil nogensinde og bygges med hjælp fra AI og 250 genbrugte robotter.

(mere…)
Masser af hestekræfter: Kia lancerer tre nye GT-elbiler

Kia udvider GT-familien med EV3 GT, EV4 GT og EV5 GT. De tre elbiler får firehjulstræk, op til 306 hk og en kunstig gearskifteoplevelse. Her er specifikationer og danske priser.

(mere…)
VW ID. Polo er udsolgt i månedsvis før leveringen

Volkswagens nye elbil har fået over 30.000 ordrer i Europa. For fabriksbestilte biler er ventetiden nu mindst ti måneder, mens enkelte biler kan leveres hurtigere

(mere…)
Vild ladehastighed: Clever tænder for 1.000 kW-ladere

Clever har sat strøm til Danmarks første megawatt-ladere til personbiler. Men de 1.000 kW er ikke den effekt, du nødvendigvis får ind i bilen.

(mere…)
Helt ny Dacia Spring: Vokseværk, mere tech og europæisk DNA

Dacia genopliver Spring i en fuldstændig forvandlet udgave. Den kompakte elbil, deler platform med den nye Renault Twingo, har fået et tech-løft i kabinen og bygges nu i Europa.

(mere…)
Cupra Raval får 5 stjerner i skrap sikkerhedstest

Den kompakte elbil Cupra Raval får fem stjerner hos Euro NCAP efter den nye, skærpede 2026-test. I Danmark er Safety Pack med i standardudstyret, så danske købere får den femstjernede sikkerhedsvurdering uden at skulle tilkøbe pakken.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram