I disse dage …: iMac fylder 25 år

TILLYKKE! iMac fylder 25 år: Fra gennemsigtig æg til farverig fladskærm

imac-pc'er i flere farver
Den første iMac kunne ved lanceringen kun fås med et kabinett i farvekombinationen blå og hvid. Senere blev udvalget øget med hele 13 andre farver ud over den blå (Foto: Apple)

Mens vi venter på, at Apple får skruet den kommende udgave af den ikoniske computer iMac sammen, så kan Apple Heads og andre almindeligt PC-interesserede dvæle lidt ved iMacs historie.

Det er nemlig i dage 25 år siden forventningsfulde PC-entusiaster og ditto design-interesserede første gang kunne pakke en iMac ud.

iMac G3 hed den banebrydende computer, som blev frigivet den 15. august 1998.

iMac satte nye standarder for, hvad man forstod ved en PC. Den havde ikke kun et noget anderledes design end man tidligere havde set på markedet for stationære computere. Apple havde også puttet alt ind i et kabinet og igen, fristes man til at sige, simplificeret PC’en.

Skærm og computerens vigtigste dele lå inde i et ægformet kabinet, som sprang i øjnene fordi det mest af alt var blåt og, ikke mindst, gennemsigtigt.

Vejen frem til den flade

Det design blev fastholdt frem til 2002, hvor Apple overraskede med G4-versionen. Den havde en halvkugleformet fod, der indeholdt computerens vigtigste dele, og hvorpå der var monteret en bevægelig LCD-skærm – altså en flad skærm.

I 2004 kom iMac G5, som havde alle komponenter integreret bag skærmen – ganske som vi kender iMac i dag, og hvor flere pc-producenter er fulgt efter alt-i-én-designet.

Artiklen forstsætter under grafikken …

imacs udvikling fremstillet grafisk
imacs udvikling fremstillet grafisk
(Grafik venligst udlånt af Giulia Piccoli Trapletti, DensityDesign Research Lab)

Seneste iMac-forventninger

Her 25 år senere hedder den nyeste udgave af en PC-ikonet Apple Silicon iMac. Den blev sendt på markedet i 2021 og vores egen redaktør og Apple-ekspert, John G., var begejstret. iMac anno 2021 var nemlig – blandt andet – udrustet med Apples egen M1-chip.

– “… designet er fuldt ud gennemført med tastatur, mus, trackpad og endda ledninger i matchende farver. Selv salgspakken er et studie i en lækker brugeroplevelse,” skrev John G.

Siden M1-chippen er der kommet en M2-chip, som ikke fundet vej ind i iMac – endnu. Eller måske kommer der slet ikke en iMac med en M2-chip. Forventningerne er nemlig, at der kommer en ny version af iMac i slutningen af året – måske først i 2024 -, og den ventes bestykket med en M3-chip, og vil således være det hotteste af det hotte i Apples PC-katalog.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

iMac var det første Apple-produkt, som havde fået det lille “i” sat foran. Men ved du, hvad i’et står for? Det kan du læse om her

Nu kan Apple Watch tjekke efter forhøjet blodtryk – virker også i Danmark

KORT NYT: Apple har fået godkendt deres blodtryksmåling via Apple Watch i flere lande, heriblandt Danmark.

(mere…)
iOS 26 kan hentes – her er nyhederne

Vi har samlet et overblik over alle nyheder om iOS 26 i denne artikel, så du ved, hvad du kan se frem til.

(mere…)
iPhone 17-serien får stærk salgstart

En ny analyse antyder en stærk salgsstart for den nye iPhone 17-serie, men særligt én model skiller sig ud.

(mere…)
Nu kommer årets store opdatering til din iPhone

Apple frigiver den næste store opdatering til iPhone mandag. Der er også nyt til Apple Watch, iPad og Mac. 

(mere…)
Nu kan du forudbestille iPhone Air og iPhone 17-serien

Vil du være en af de første til at få en af de nye iPhone 17-modeller? Eller den helt nye iPhone Air. Så kan de forudbestilles nu. 

(mere…)
Det mangler vi stadig fra Apple

iPhone, Apple Watch og AirPods var emnet for Apple-eventet tidligere på ugen, men vi mangler flere produkter, som stadig er rygtet i år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram