AI gør klar til at revolutionere spilbranchen

Verdens førende platform for spiludviklere satser stort på kunstig intelligens. Platformen har danske rødder.

En animation
Forventningerne til Unitys AI-tiltag er store. Illustration: Unity Technologies/PR

Gamere får nu glæde af den kunstige intelligens’ fremmarch. Det forventer Unity Technologies, som med selskabets nyeste tiltag vil revolutionere spilbranchen.

Blandt nyhederne er Unity Sentis og Unity Muse samt en ny AI-markedsplads, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

– “Vi forventer, at Unity Muse vil gøre udviklere ti gange mere produktive, mens Unity Sentis vil hjælpe dem med at bringe deres kreationer til live med interaktiv intelligens på en måde, der aldrig før har været mulig,” udtaler siger Unitys topchef John Riccitiello.

Unity har efter snart 20 år i branchen skabt sig en position som verdens førende platform til at skabe og udvikle 3D-indhold i realtid. Selskabet blev grundlagt i 2005 af danskeren Nicholas Francis, islændingen David Helgason og tyskeren Joachim Ante.

Realtid og hurtigere

Unity Muse giver udviklere mulighed for at lave 3D-indhold i realtid betydeligt hurtigere end tidligere, når de laver spil, applikationer eller digitale tvillinger.

Tricket er at en AI-drevet prompt kan bruges til at beskrive, hvilke animationer eller assets, de gerne vil have, i stedet for selv at lave dem fra bunden, skriver Unity i pressemeddelelsen.

Unity Sentis giver desuden udviklere mulighed for at bruge AI-modeller i ethvert Unity-projekt på tværs af platforme.

På den måde kan udviklere skabe interaktive og dynamiske oplevelser, præcis som de forestiller sig, uden at skulle bekymre sig om dyre cloud-omkostninger og forsinkelser.

Dertil kommer Unity Asset Store, som er en AI-markedsplads, hvor der tilbydes skræddersyede løsninger til at sætte yderligere skub i udviklingen af spil og interaktive oplevelser.

Forventningen er ikke kun stor hos Unity, men også blandt investorer. Således steg Unity Technologies’ aktier ifølge mediet ifølge mediet CNBC med 15 procent.

Mere til historien

Danske Nicholas Francis, som også bærer mellemnavnet Peter, er i dag en af Danmarks allerrigeste. Hans formue er gennem årene vokset til over en millard kroner og i dag agerer han ud fra selskabet Framebunker. Han er nok ukendt for de fleste, men det var ham, der i 2019 betalte for at få en oppustelige baby Trump-ballon til Danmark forud for den daværende præsidents planlagte besøg. Det skriver B.T. i en artikel fra 2021

Gmail får AI-indbakke: Finder vigtige mails og opgaver

Google tester AI Inbox i Gmail, som skal fremhæve vigtige mails, opgaver og emner i en presset indbakke – men funktionen er stadig ujævn og kun i beta.

(mere…)
Grand Theft Auto VI kan forudbestilles næste uge

Rockstar Games viser endelig livstegn og datoen for forudbestillingen er klar.

(mere…)
Apple annoncerer helt ny Siri, men den kommer ikke til Danmark

Apple har præsenteret en markant opdatering til Siri med AI-funktioner – men brugere i EU må foreløbig undvære.

(mere…)
Kæmpe millionsucces for nyt James Bond-spil – men Amazon vil snuppe efterfølgeren selv

Det nye spil ”007 First Light” har i den grad ramt plet hos både anmeldere og gamere. Salget har allerede rundet 2,2 millioner eksemplarer, men trods succesen hænger en efterfølger i bremsen på grund af en speget rettighedskamp med Amazon.

(mere…)
007 First Light er et mesterværk – farvel Hitman, goddag Bond | TEST

SPILTEST: Jeg har testet det kommende 007 First Light, og frygten for at det bare ville være "Hitman 2.0" er gjort til skamme. IO Interactive har skabt en stærk James Bond-fortælling, der fortjener topkarakter.

(mere…)
Spotify-badge udvides til podcast

Spotify har udvidet brugen af deres "menneske-badge" til også at gælde podcasts.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram