Hvordan er det lige med den elektroniske p-skive …?

Søndag går vi over til sommertid. Det kan koste i husholdningsbudgettet.

p-skive
En elektronisk p-skive kan også fejle. Foto: Peter Bergman

Er du også en af de mange, der for længst har skiftet den analog p-skive ud med en noget mere bekvemmelig digital udgave, så læs med her.

Der er nemlig ikke bare fælder ved bekvemmeligheden. Det kan også hurtigt koste noget, der ligner to gange den investering, du har lavet i en elektronisk p-skive.

Forklaringen er simpel: Også teknologi kan fejle.

Så ligegyldigt hvilken parkeringsskive du har investeret i, er det klogt at tjekke p-skiven, når du parkerer.

Kostede mig to p-afgifter

Undertegnede har kørt rundt med en elektronisk udgave af en p-skive fra stort set den gang, det var en landvinding.

Og sløseri har to gange kostet en parkeringsafgift, som en parkeringsbøde rettelig hedder.

For går uret forkert eller er p-skiven løbet tør for strøm, så er der ikke meget andet at gøre end at betale ved kasse 1, hvis der sidder en afgift under vinduesviskeren.

LÆS OGSÅ: Du skal ikke regne med noget fra Tesla

Dit eget ansvar

Reglerne er nemlig klokkeklare: Det er dit eget ansvar, at p-skiven fungerer, som den skal – uanset om fejlen skyldes at p-skiven er løbet tør for strøm eller at du liiiige havde glemt, at vi var gået over til sommertid – eller for den sags skyld vintertid.

Apropos sommertid, så bør du notere datoerne den 26. marts og 29. oktober 2023. Begge dage er søndag og det er der vi danskere i 2023 går over til henholdsvis sommertid og vintertid.

Jamen, jeg har en af de mere avancerede elektroniske p-skiver, der selv stiller uret en time frem natten mellem lørdag og søndag, tænker du …

Sådan et par selvjusterende p-skiver har undertegnede to styk af. Alligevel tjekker jeg om alt er i orden, hver gang jeg parkerer på en parkeringsplads med tidsbegrænsning.

LÆS OGSÅ: VW-elbil til under 200.000 kroner


BLIV OPDATERET GRATIS: 4 gange om ugen udsendes nyhedsbrevet ‘Kaffepause ☕️ med tech‘. Tilmeld dig her – frameld når du har lyst. Alle nye følgere modtager som tak vores skræddersyede liste med 10 af de bedste guides og tips til mobilen.

Mere til historien

En parkeringsbøde er som skrevet en afgift. Og mange med firma tror fejlagtigt, at man kan trække sin parkeringsfadæse fra som en driftsomkostning. Det er ifølge Skat for år tilbage blevet afgjort ved landsretten, at “en erhvervsdrivende kunne ikke trække en parkeringsafgift fra som driftsudgift, fordi udgiften ikke var erhvervsmæssigt begrundet”.

Hyundai sænker prisen – under 200.000 kr.: Ioniq 3 får samtidig mere udstyr

Hyundai sænker startprisen på Ioniq 3 til 199.995 kroner og gør varme i rat og forsæder til standard. Til gengæld bliver varmepumpen nu ekstraudstyr.

(mere…)
Volkswagen i Kina-krise: Første Xpeng-model sælger langt under målet

Den første bil fra samarbejdet mellem Volkswagen og Xpeng sælger langt dårligere end forventet i Kina. ID. UNYX 08 når blot ca. 7 procent af det oprindelige salgsmål. Nu satser Volkswagen aggressivt på efterfølgeren.

(mere…)
Første detaljer om næste VW ID. Buzz: Hurtigere opladning og ny software

Volkswagen arbejder på en ny generation af ID. Buzz, der ventes at få en helt ny teknisk platform. Det kan give hurtigere opladning, ny software og forhåbentlig en lavere pris.

(mere…)
Comeback til Tesla: Her er de 10 mest solgte biler i september

HITLISTE: En aggressiv rentekampagne sendte Tesla direkte tilbage på tronen i september med et massivt forspring. Samtidig er top 10-listen nu 100 procent domineret af elbiler – og en helt ny Volkswagen er rykket ind på listen.

(mere…)
Xpeng (The New) P7 er på vej til Europa

Xpengs vicepræsident har bekræftet, at den P7 snart rammer det europæiske marked. Pris og præcis lanceringsdato lader dog vente på sig.

(mere…)
Xpeng-ejere vrede: Nye biler går glip af Google Maps – frygter værditab

Google Maps, Google Play og den nye XOS 6-platform kommer ikke til Xpeng G6, G9 og P7+. Det vækker vrede blandt flere ejere, der frygter, at deres næsten nye biler mister værdi.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram