Google vil gemme porno og vold

Google kommer med en tilføjelse, som gør det muligt, at sløre uønskede billeder i søgninger.

skærmdumps med indstillinger af google SafeSearch
Der kan være lidt langt ind til indstillingerne af “Beskyttet søgning” alt efter, hvilken platform du anvender. Foto: Google/PR

Med et nyt tiltag vil Google gøre det muligt for modtagerne, at sløre uønskede billeder.

Værktøjet bliver en del af en ny standardindstilling, og vil således være aktiveret for alle brugere. Også for dem som har slået funktionen “Beskyttet søgning”/”SafeSearch” fra.

Det vil betyde, at brugerne som udgangspunkt i søgninger vil få sløret billeder af pornografisk eller voldelig karakter, men sløringsfunktionen vil kunne slås fra af brugere over 18 år. Det er uvist, hvordan Google vil fastslå brugerens alder.

For brugere under 18 år er “Beskyttet søgning” allerede en standardindstilling, når de bruger Google til at søge efter billeder, videoer og websider.

Denne indstilling hjælper med at bortfiltrere såkaldt eksplicit indhold – altså det samme indhold, som den nye funktion nu vil sløre; pornografi, vold og lemlæstelse.

Den nye funktion blev præsenteret på Googles “Safer internet day” og vil, når funktionen er rullet ud i løbet af nogle måneder, blive vist som et element i menuen “Beskyttet søgning”.

Der er også mulighed for at deaktivere “Beskyttet søgning” helt, samt en filtermulighed til at skjule eksplicitte tekster og links.

Mere til historien

Google er på vej med en direkte konkurrent til ChatGPT. Inden længe skal vi byde velkommen til Bard. Læs mere om det her

Pixel 9a lanceres i april efter forsinkelse

Den nye telefon fra Google var nærmest på vej i butikkerne, men så trak Google i nødbremsen. En ny lancering er nu klar. 

(mere…)
Pixel 9a kan have problemer med overophedning

RYGTE: Angiveligt skulle udskydelsen af Google Pixel 9a skyldes overophedning.

(mere…)
Google udskyder Pixel 9a

Lige før salgsstarten har Google lokaliseret komponentproblemer på den nye telefon.

(mere…)
Mobilbetaling for børn i Google Wallet

Google giver nu børn mulighed for at foretage mobilbetalinger via Wallet-appen, naturligvis under opsyn af forældrene.

(mere…)
Google har åbnet ret vild AI-funktion i Gemini

Lyd kan formidle indhold på en måde, som tekst ikke kan. Her kan du læse om Googles nyeste lydbaserede AI-tiltag.

(mere…)
Snart forsvinder Google Assistent

Google dropper stemmeassistenten, Google Assistant, og lader i stedet AI-robotten Google Gemini tage over.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram