Gammel iPhone ventes at nå over 340.000 kroner

En iPhone fra 2007 er på auktion og vurderes til at være en ligeså sikker investering, som de toneangivende aktier.

SteveJobsiPhone2007
Steve Jobs præsenterer her den første iPhone i 2007. (Foto: YouTube / Apple præsentation)

Interessen for relevante, samtidige samleobjekter er stigende. Også når der er tale om teknologi.

Således har det amerikanske online auktionshus LCG Auctions vurderet en “gammel” iPhone til intet mindre end 50.000 dollar, hvilket rundt regnet svarer til 340.000 kroner.

Der er tale om en iPhone fra 2007. Telefonen er i ubrudt emballage og ligger altså, som da den forlod fabrikken.

Mobilen er oven i købet kategoriseret som en “first-release” og som sådan ikke kun unik, men også enestående, så længe emballagen er ubrudt, skriver auktionshuset.

De 50.000 dollar er vel at mærke auktionshusets forsigtige vurdering. LCG Auctions forventer, at den snart – eller kun – 16 år gamle smartphone vil ende med et hammerslag der ligger højere.

Forsigtige bud

Auktionen er i gang og vil fortsætte de næste 12 dage. Budene er indtil videre en del under vurderingen. Således er højeste bud i skrivende stund godt 15.750 dollar.

Men budene vil formentlig stikke af op til auktionens udløb. To tidligere salg indikerer nemlig at iPhones fra året, hvor afdøde Steve Jobs afslørede iPhone, kan gå til ret høje priser.

I august sidste sidste år blev en 2007-iPhone solgt for 35.414 dollar. To måneder senere gik en tilsvarende iPhone for 39.339 dollar.

Ifølge auktionshuset præsenterer telefonen sig “storslået”. Emballagen er uden skader og farverne i trykket er “friske”.

Desuden er etiketterne på bagsiden uberørte under forseglingen. Her kan man læse følgende: “Model A1203, ordre MA712LL/A (8 GB)”.

En sikker investering?

De gamle iPhones betragtes som et “blue-chip aktiv”. Det vil groft sagt sige, at der er tale om en sikker investering, og dermed en investering, som kan kaste penge af sig.

Blue-chip-udtrykket kommer fra aktieverdenen og kan i Danmark sammenlignes med aktierne i OMX C25-indekset, som er et aktieindeks over de 25 mest omsatte aktier på Københavns Fondsbørs.

Ændrede smartphoneindustrien

Steve Jobs præsenterede den første iPhone på MacWorld-konferencen i San Fransisco den 9. januar 2007. Den 29. juni var telefonen i handlen to udgaver til henholdsvis 499 dollar og 599 dollar.

iPhone blev hurtigt Apples mest succesrige produkt, og ændrede for altid smartphoneindustrien. I 2007 blev iPhone kåret til årets opfindelse af Time Magazine.

Gense det vigtigste øjeblik fra 2007

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Den originale iPhone inkluderede 4/8 GB lagerplads, en innovativ berøringsskærm, et 2-megapixel kamera og en webbrowser. Den ikoniske boks indeholdt et billede i naturlig størrelse af iPhone med 12 ikoner på skærmen.

MacBook Neo tager førstepladsen hos Apple

Apples første budget-MacBook har taget førstepladsen hos Apple, og samtidig slår den en lille rekord.

(mere…)
AirTag-alternativ til 99 kr.: Samme sporingsnetværk – lavere pris

Et Apple-certificeret AirTag-alternativ er faldet til under 100 kroner. FIXED Tag Stick giver samme sporingsnetværk – men i et smartere og billigere design.

(mere…)
Apple klar med akut Mac-opdatering

Apple har netop udsendt en mindre, men yderst vigtig opdatering til Mac-computere. macOS 26.5.1 lukker nemlig et hul, der fik helt nye maskiner til pludselig at slukke midt i arbejdet.

(mere…)
Dell XPS 13 udfordrer MacBook Neo med bedre specs

Dell udfordrer Apples MacBook Neo med en ny XPS 13, der byder på bedre skærm, flere funktioner og en konkurrencedygtig pris.

(mere…)
Billigere alternativ til AirTag – er FIXED Tag Stick bedre?

TEST: Du behøver ikke købe AirTag for at bruge Apples Find-netværk. FIXED Tag Stick er billigere, nemmere at bruge og klar fra start – men er den et bedre valg?

(mere…)
Apple WWDC: Kommer der hardware-overraskelser i år? Her er 5 bud

Om godt en uge slår Apple dørene op til årets WWDC-konference. Selvom fokus er på iOS 27 og en helt ny Siri, er der en lille chance for, at Apple overrasker med ny hardware. Her er de fem mest sandsynlige kandidater.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram