Apple slår alle på tablets – iPad er vinderen

Apple er den altdominerende markedsleder på tablets. iPad er over dobbelt så stor som Samsung-tablets.

iPad Mini 2021 og iPad 10.2, 9th gen
iPad Mini 2021 og iPad 10.2, 9th gen (Foto: MereMobil.dk)

Apple er dobbelt så stor, som den næststørste producent på tabletmarkedet. Det viser nye tal fra analysefirmaet Canalys.

I årets tredje kvartal sad Apple på 40,7 procent af tabletmarkedet på verdensplan. Det betyder, at næsten hver anden tablet som købes, er en iPad.

Samsung er næststørst med 18,7 procent af markedet. På tredjepladsen finder vi Amazon, der slet ikke er tilgængelig i vores markedsområde. Amazon skulle angiveligt have haft udsalg af deres Fire-tablets, hvilket ifølge Canalys har hjulpet på salget.

LÆS OGSÅ: Samsung Galaxy Tab S8-serien – premium tablets

Tabletmarkedet falder

Tabletmarkedet er generelt faldende. iPads har haft et fald på 5,6 procent målt på styksalg i forhold til tredje kvartal sidste år. Det samlede marked er faldet med 6,2 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Det er kun Amazon og ”andre producenter”, som er gået frem. Lenovo og Huawei har haft det største fald på henholdsvis 36,6 procent og 41,1 procent.

Tabletmarkedet har måske peaket. I hvert fald er det femte kvartal i træk, at der er et fald i salget af tablets. De større og større smartphones tager formegentlig over for tablets.

Apple endelig klar med iPadOS 16.1

Pandemien gav et lidt øget salg af tablets, men der er generelt færre restriktioner i de fleste lande, hvilket måske betyder, at køberne i stedet nyder diverse ting væk fra skærmen, som de ikke kunne under nedlukningerne.

Canalys oplyser også, at salget af Chromebooks er dalende. Og har haft et markant fald på hele 29 procent.



NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Apple har i midten af oktober præsenteret nye tablets. Her viser det også, at 10. generation af den “almindelige iPad” er steget markant i forhold til 9. generation. Begge bliver dog ved med at være i sortimentet.

Stor iPhone-prisstigning er måske aflyst

Det tyder på, at Apples strategi måske virker mod Donald Trump, som åbner for Apple-toldundtagelse.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Nye detaljer om Samsung Galaxy Z Fold7

Den kommende Samsung Galaxy Z Fold7 har fået lækket flere af sine opgraderinger. Her er et overblik.

(mere…)
Apples smart-home kommer måske slet ikke i år

RYGTE: Den rygtede smart-home-hub kommer måske slet ikke i år.

(mere…)
Donald Trumps told har fyldt fly med iPhones

Apple har angiveligt fløjet en masse produkter fra både Indien og Kina til USA for at forsøge at undgå de nye toldsatser.

(mere…)
Apple nægter stadig bagdør til iCloud

Sagen mellem Apple og den britiske regering har taget en ny drejning.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
13 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram