Et af WhatsApps største irritationsmomenter rettes snart

WhatsApp har 2 mia. brugere på verdensplan, men der er et kæmpe minus. Nu bliver dette irritationsmoment snart rettet.

whatsapp-promo
WhatsApp er ikke uden fejl, men en af de store kan blive rettet inden længe (Foto: WhatsApp)

WhatsApp er en af de mest brugte beskedapps og flere millioner bruger dagligt platformen til personlig og erhvervsmæssig kommunikation.

På trods af populariteten er det stadig en app med mangler. Selv med de seneste opdateringer er det Meta-ejede firma bagud på features, i forhold til for eksempel Telegram og Facebook Messenger.

Et af de største irritationsmomenter er den manglende mulighed for at benytte din konto med samme telefonnummer på flere smartphones. Hvis du, på nuværende tidspunkt, logger ind med dit telefonnummer på en ny enhed, slettes alt data og du bliver logget af din gamle enhed.

Du kan linke din WhatsApp konto til op til fire enheder, ved at benytte Multi-Device funktionen. Men selv her kan du ikke linke til en smartphone. Kun til WhatsApp webservicen eller en desktop app.

En beskedapp som for eksempel Telegram, har haft denne mulighed fra starten og du kan bruge det samme telefonnummer med så mange smartphones du vil samtidig. Og dine samtaler synkroniserer nærmest øjeblikkeligt.

Gode nyheder på vej

WhatsAppOnPhone
Muligheden for samme konto på flere smartphones, er en kærkommen nyhed (Foto: MereMobil.dk)

Nu ser det ud til at en lignende mulighed endelig kommer til WhatsApp på Android og iPhone. Altså hvis man skal tro tipsteren WABetaInfo.

WABetaInfo påstår, at WhatsApp er ved at udvikle en Companion Mode. Denne funktion skal gøre det muligt at tilføje endnu en smartphone til din konto. Selvom det kun er én enhed mere der kan tilføjes, er det stadig fremgang og en god mulighed for dem der for eksempel har både en personlig- og en arbejdstelefon.

Den nye Companion Mode er blevet set i WhatsApp beta 2.22.15.13 til Android og skal angiveligt virke på samme måde som den nuværende Multi-Device funktion. Samtaler vil blive synkroniseret over en sikker forbindelse, men logger du på med et nyt nummer på din companion enhed, slettes alle samtaler. De vil dog stadig være tilgængelige på den primære enhed.

Da der er tale om en funktion i en betaudgave og WhatsApp arbejder antageligt stadig på den nye funktion.

Mere til historien

Beskedappen Telegram har 550 millioner aktive brugere om måneden, hvilket kan lyde af meget. Men de overgås med flere længder af Facebook Messenger med 1,3 milliarder aktive brugere og WhatsApp med 2 milliarder brugere. Begge er forresten ejet af Meta.

Apple kan være på vej tilbage til servermarkedet

RYGTE: Apple overvejer at tilbyde AI-servere med deres M8-chips i fremtiden og med et samarbejde med Nvidia.

(mere…)
Apple er ikke færdig: Flere nye produkter ventes i år

Efter lanceringen af iPhone 18-serien peger nye rygter på, at Apple stadig har flere produkter på vej i 2026, herunder Apple TV, HomePod Mini, iPad Mini og nye Mac-modeller

(mere…)
EU-Kommissionen vil forbyde sociale medier for børn under 13 år

EU-Kommissionen lægger nu op til et totalt forbud mod sociale medier for børn under 13 år – og vil samtidig forbyde personlige konti for unge under 15. Formand Ursula von der Leyen vil vende bevisbyrden om, så tech-giganterne selv skal bevise, at deres platforme er sikre.

(mere…)
iPhone Duo er klar – Apples første foldbare iPhone

(mere…)
Vildt rygte: Dropper Apple iPhone 18 til fordel for iPhone Air 2?

Et nyt og meget usikkert rygte hævder, at iPhone Air 2 kan overtage både navnet og prisen på den almindelige iPhone 18. Hidtil har alle rygter peget på, at de to modeller lanceres side om side i foråret 2027.

(mere…)
Apple Watch Series 12 kan få 128 GB og nye træningsfunktioner

Kodefund i watchOS 27 og iOS 27 peger på 128 GB lagerplads, en ny optisk sensor, en Readiness-app og mere detaljeret styrketræning i kommende Apple Watch-modeller.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram