OnePlus 10T får 150 watts opladning

Det ventes, at OnePlus vil lancere en flagskibstelefon mere inden udgangen af året. Navnet bliver måske OnePlus 10T.

OnePlus 10 Pro
OnePlus 10 Pro får måske snart følgeskab af en OnePlus 10T – i hvert fald hvis rygterne holder stik. (Foto: MereMobil.dk)

Holder rygterne stik vil OnePlus komme med endnu en flagskibstelefon i år. Rygterne er godt i gang omkring OnePlus 10T, som navnet ventes at blive.

Det er altså ikke en Ultra-model, hvis de seneste rygter holder stik.

LÆS OGSÅ: OnePlus 10 Pro er kommet godt fra start

Den oftest pålidelige Digital Chat Station forventer, at OnePlus 10T kommer med en 6,67 tommer OLED-skærm med 120 Hz opdateringshastighed og 1080p skærmopløsning. Dette er også det, som OnePlus 10R/Ace har, der ikke er annonceret på det danske marked.

Derudover vil 10T komme med et 16 megapixels frontkamera, mens kameraet på bagsiden bliver en 50 megapixels hovedsensor, samt 8 megapixels ultravidvinkel- og 2 megapixels dybdesensor.

OnePlus 10T vil angiveligt have 160 watts oplader, men den oplader ”kun” med 150 watt på det 4.800 mAh store batteri. Det skriver GSMArena.

Det ventes desuden, at OnePlus 10T køre på den nyeste Snapdragon 8+ Gen 1 processor.

Hvornår OnePlus vil offentliggøre OnePlus 10T er endnu uvist. Men i skrivende stund er de ovennævnte specifikationer kun baseret på rygter og spekulationer.

Mere til historien

Der er ingen oplysninger om, hvor mange RAM og hvor stor hukommelse OnePlus 10T vil komme med. Tidligere har rygterne gået på, at den ville komme i varianter med mellem 8 GB RAM og 128 GB intern hukommelse eller 12 GB RAM og 256 GB intern hukommelse.

iPhone Duo er klar – Apples første foldbare iPhone

(mere…)
Vildt rygte: Dropper Apple iPhone 18 til fordel for iPhone Air 2?

Et nyt og meget usikkert rygte hævder, at iPhone Air 2 kan overtage både navnet og prisen på den almindelige iPhone 18. Hidtil har alle rygter peget på, at de to modeller lanceres side om side i foråret 2027.

(mere…)
Apple Watch Series 12 kan få 128 GB og nye træningsfunktioner

Kodefund i watchOS 27 og iOS 27 peger på 128 GB lagerplads, en ny optisk sensor, en Readiness-app og mere detaljeret styrketræning i kommende Apple Watch-modeller.

(mere…)
iPhone Ultra – Her er de seneste rygter

Vi er kun få dage fra Apples formodede lancering af deres første foldbare telefon.

(mere…)
iPhone 18 Pro kan blive kraftigere end forventet

RYGTE: Den kommende iPhone 18 Pro kan få en væsentlig kraftigere chip end først antaget.

(mere…)
Nyt iPhone 18 Pro-læk dropper den klassiske farve

Et nyt læk peger på, at iPhone 18 Pro kommer i Silver, Dark Cherry og Sky Blue. Det står i kontrast til et andet læk fra dagen før, hvor Black var blandt farverne. Apple ventes at afsløre telefonerne i næste uge.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram