Smartphone-salget falder over hele verden

Salget af smartphones faldt i årets første kvartal med 11 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra er en af de telefoner, som gør det rigtig godt for Samsung (Foto: MereMobil.dk)

Nye tal fra analysefirmaet Canalys er klar og viser, at salget af smartphones på verdensplan er faldet med 11 procent i årets første kvartal. Det faldende salg skyldes markedsforholdene, hvor der fortsat er mangel på chips og andre komponenter.

Samsung er den førende producent med 24 procent af markedet, mens Apple kom på andenpladsen med 18 procent. Xiaomi er på tredjepladsen med 13 procent af markedet, mens Oppo og Vivo kom på henholdsvis fjerde- og femtepladsen. Det skriver 9to5mac.

Dermed mister alle producenterne markedsandele i forhold til første kvartal 2021 bortset fra Apple og Samsung, som begge går henholdsvis 3 og 2 procent frem.

ProducentMarkedsandel Q1 – 2021Markedsandel Q1 – 2022
Samsung22 procent24 procent
Apple15 procent18 procent
Xiaomi14 procent13 procent
Oppo11 procent10 procent
Vivo10 procent8 procent
Andre28 producent27 procent
Kilde: Analysefirmaet Canalys

-"Mens iPhone 13-serien fortsætter med at fange forbrugernes efterspørgsel, er den nye iPhone SE, der blev lanceret i marts, ved at blive en vigtig volumendriver i mellemklassen for Apple. Til en pris, der svarer til sin forgænger, tilbyder den et opgraderet chipset og forbedret batteriydelse og tilføjer den 5G-forbindelse, som operatørkanaler efterspørger." Sådan lyder det blandt andet i rapporten.

LÆS OGSÅ: Disse smartphones til under 3.000 kroner er stadig værd at købe

Dette harmonerer ikke med skriverier om, at efterspørgslen på iPhone SE (2022) er mindre end forventet.

Markedet er langt fra normaliseret. Og selvom vi herhjemme lever som før coronapandemien, så er der fortsat lande og byer, som er meget plaget af det. Ligesom også krigen mellem Rusland og Ukraine kan påvirke markedet – både produktionsmæssigt men også salgsmæssigt.

De mange prisstigninger på alt betyder for nogle formentlig, at en ny mobiltelefon udsættes til, det er nødvendigt.

Mere til historien

Du kan læse mere om, hvad vores forventninger til smartphones i 2021 var ved årsskiftet 2020/2021.

IDC: Smartphone-salget vil falde i hele 2023

Nye tal viser, at den økonomiske krise har ramt mobilbranchen. Salgstallene vil falde og køberne vil betale mindre end tidligere for telefonerne.

(mere…)
Oppo har ramt plet med nye foldbare smartphones

I slutningen af 2022 sendte Oppo nye foldbare mobiler i handlen på det kinesiske marked. Disse har ramt plet hos mobilkøberne. Europa venter.

(mere…)
Så sjældent udskifter vi vores mobiltelefon

Vi beholder samme mobiltelefon længere end tidligere. Det viser ny undersøgelse fra analysefirmaet IDC.

(mere…)
Salget af smartphones faldt markant i slutningen af 2022

I fjerde kvartal 2022 faldt salget af iPhones med 14,9 procent, men andre producenter oplevede endnu større fald i salget.

(mere…)
Hurtigere levering af iPhone 14 Pro

Det er blevet hurtigere at få en iPhone 14 Pro i hånden.

(mere…)
Analysefirma forventer bedre tider for mobilsalget

2022 var et år hvor smartphone-salget gik dårligt, men skal man tro Canalys Research kommer der fremgang i år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
8 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2023 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram