Samsung Galaxy S22 FE og S23 får måske Mediatek processorer

Samsung har indtil videre i stor grad benyttet Snapdragon- og Exynos-chipsets i deres topmodeller. Måske er Mediatek på vej ind.

 

MediaTek processor
Samsung kan være på vej med Mediatek drevne topmodeller (Foto Mediatek)

Normalt benytter Samsung Qualcomms Snapdragon eller deres eget Exynos chipsets i flagskibene, men har også i stigende grad brugt Mediatek chips i nogle budgetmodeller. Nu forlyder det, at Samsung måske også vil benytte Mediateks chipsets i kommende topmodeller, ifølge en rapport fra BusinessKorea.

Ifølge rapporten overvejer Samsung at benytte en Mediatek-chip i Galaxy S22 FE og de kommende S23 enheder. Det forventes at Mediatek skal drive omkring halvdelen af de nye telefoner.

LÆS OGSÅ: Nyt Samsung-tv hænger kun 7,5 mm. fra væggen

Kommer muligvis på bekostning af Exynos

Det er uklart om brugen af Mediatek, kommer på bekostning af Exynos varianterne eller om vi vil se hele tre varianter. Rapporten påstår at Exynos vil miste andele i chipsetmarkedet, hvilket kan antyde at Mediatek kommer til at erstatte Exynos.

Der er intet nyt om hvilket Mediatek chipset vi potentielt kunne få at se i den kommende Galaxy S22 FE, om end der tidligere har været rygter, som pegede i retning af Dimensity 9000. Det er Mediateks nyeste og indtil videre bedste chipset. Tests viser da også, at det umiddelbart kan matche Qualcoms Snapdragon chipsets fra øverste hylde.

→ Hvad siger MereMobil.dks læsere? Kunne en Mediatek drevet topmodel fra Samsung være interessant?

Sådan er Galaxy S22 Ultra

Mere til historien

Samsung introducerede Exynos første gang i 2010, hvor de var forbeholdt enheder i den lavere ende. I 2015, med Exynos 8 og 9 serierne, startede Samsung udviklingen af deres egen arkitektur med kraftigere kerner, i et forsøg på kunne konkurrere med andre topprocessorer.   

Batterierne i telefoner bliver større og større

RYGTE: Flere kommende telefoner står til at få store batterier. Der tegner sig en tendens.

(mere…)
Nyt mellemklassevåben: Samsung Galaxy S25 FE har vildt høj startpris

Nu kommer Samsung Galaxy S25 FE er nedgraderet S25’er til en ALT for høj startpris.

(mere…)
AirPods Pro 3 ventes snart – her er det nye

Vi forventer snart at få nye AirPods Pro at se. Vi har samlet op på rygterne, så du kan læse, hvad du skal forvente.

(mere…)
Nu er det slut for Samsung Galaxy Note 20

Det er slut med garanterede opdateringer til Samsung Galaxy Note 20. Flere telefoner falder snart for grænsen.

(mere…)
Microsoft Copilot kommer på Samsungs TV-skærme

KORT NYT: Samsung har indgået et samarbejde med Microsoft om integrering af deres Copilot i flere nye Samsung TV-modeller.

(mere…)
OnePlus 15 dropper måske Hasselblad

RYGTE: Den kommende OnePlus 15 står til at få flere kameraforbedringer men uden samarbejdet med Hasselblad.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram