Markedet for wearables har vokseværk

0

Ifølge en frisk rapport fra IDC er salget af wearables i vækst. Hovedsageligt på grund af høretelefoner.

International Data Corporation eller IDC har for nylig udgivet en rapport, der viser en stigning på 9,9 procent i salget af wearables i tredje kvartal af 2021, i forhold til samme periode sidste år.

Grunden til stigningen er hovedsageligt salget af høretelefoner, der voksede 26,5 procent og nu står for hele 65 procent af markedet. Lige i hælene følger smartwatches og aktivitetsmålere til håndleddet, med 34,7 procent.

Ifølge IDCs tal skifter efterspørgslen langsomt fra aktivitetsmålere til ure. Forbrugerne kigger angiveligt efter mere kompetente enheder og smartwatches er kommet tættere på aktivitetsmålere i pris.

Apple fastholder førstepladsen

Apple har indtil videre beholdt deres førsteplads på wearablemarkedet, på trods af at de måtte skubbe salget af Apple Watch Series 7 til fjerdekvartal på grundet leveringsproblemer.

Det har gjort, at deres andel er faldet med 3,6 procent, men blev holdt oppe af salget af AirPods og Beats, hvilket gør, at Apple snuppede over 53 procent af indtjeningen på hele markedet i tredjekvartal.

Samsung og Xiaomi deler andenpladsen med 12,7 millioner afsendte enheder. Det er en forøgelse på 13,8 procent i forhold til samme periode sidste år.

Det er for Samsungs vedkommende på grund af den flotte modtagelse deres Galaxy Watch 4 fik. Xiaomis andel faldt derimod med hele 23,8 procent.

Huawei er stadig med

Huawei lander på en fjerdeplads på trods af et fald på fem procent i salget af aktivitetsmålere og smartwatches. Et øget salg af høretelefoner gør at de vækster fem procent i forhold til sidste år.

Som rosinen i pølseenden på denne top-5 finder vi indiske Imagine Marketing, der med hård markedsføring og lave priser har formået at vækste hele 206,4 procent i forhold til sidste år.

Firma3Q21 Shipments3Q21 Market Share3Q20 Shipments3Q20 Market ShareYear-Over-Year Growth
1. Apple39.828.8%41.332.8%-3.6%
2. Samsung12.79.2%11.28.9%13.8%
3. Xiaomi12.79.2%16.713.2%-23.8%
4. Huawei10.97.9%10.58.4%3.7%
5. Imagine Marketing10.07.2%3.32.6%206.4%
Others52.237.7%42.934.1%21.6%
Total138.4100.0%125.9100.0%9.9%

Mere til historien

Siden Apple i 2016 fjernede jackstikket fra deres telefoner og sendte de første AirPods på markedet, har stort set alle telefonproducenter nu deres egne trådløse høretelefoner. Apple er nu på tredje generation af deres AirPods.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
guest
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer