Markedet for wearables har vokseværk

Ifølge en frisk rapport fra IDC er salget af wearables i vækst. Hovedsageligt på grund af høretelefoner.

International Data Corporation eller IDC har for nylig udgivet en rapport, der viser en stigning på 9,9 procent i salget af wearables i tredje kvartal af 2021, i forhold til samme periode sidste år.

Grunden til stigningen er hovedsageligt salget af høretelefoner, der voksede 26,5 procent og nu står for hele 65 procent af markedet. Lige i hælene følger smartwatches og aktivitetsmålere til håndleddet, med 34,7 procent.

Ifølge IDCs tal skifter efterspørgslen langsomt fra aktivitetsmålere til ure. Forbrugerne kigger angiveligt efter mere kompetente enheder og smartwatches er kommet tættere på aktivitetsmålere i pris.

Apple fastholder førstepladsen

Apple har indtil videre beholdt deres førsteplads på wearablemarkedet, på trods af at de måtte skubbe salget af Apple Watch Series 7 til fjerdekvartal på grundet leveringsproblemer.

Det har gjort, at deres andel er faldet med 3,6 procent, men blev holdt oppe af salget af AirPods og Beats, hvilket gør, at Apple snuppede over 53 procent af indtjeningen på hele markedet i tredjekvartal.

Samsung og Xiaomi deler andenpladsen med 12,7 millioner afsendte enheder. Det er en forøgelse på 13,8 procent i forhold til samme periode sidste år.

Det er for Samsungs vedkommende på grund af den flotte modtagelse deres Galaxy Watch 4 fik. Xiaomis andel faldt derimod med hele 23,8 procent.

Huawei er stadig med

Huawei lander på en fjerdeplads på trods af et fald på fem procent i salget af aktivitetsmålere og smartwatches. Et øget salg af høretelefoner gør at de vækster fem procent i forhold til sidste år.

Som rosinen i pølseenden på denne top-5 finder vi indiske Imagine Marketing, der med hård markedsføring og lave priser har formået at vækste hele 206,4 procent i forhold til sidste år.

Firma3Q21 Shipments3Q21 Market Share3Q20 Shipments3Q20 Market ShareYear-Over-Year Growth
1. Apple39.828.8%41.332.8%-3.6%
2. Samsung12.79.2%11.28.9%13.8%
3. Xiaomi12.79.2%16.713.2%-23.8%
4. Huawei10.97.9%10.58.4%3.7%
5. Imagine Marketing10.07.2%3.32.6%206.4%
Others52.237.7%42.934.1%21.6%
Total138.4100.0%125.9100.0%9.9%

Mere til historien

Siden Apple i 2016 fjernede jackstikket fra deres telefoner og sendte de første AirPods på markedet, har stort set alle telefonproducenter nu deres egne trådløse høretelefoner. Apple er nu på tredje generation af deres AirPods.

Hurtigere levering af iPhone 14 Pro

Det er blevet hurtigere at få en iPhone 14 Pro i hånden.

(mere…)
Analysefirma forventer bedre tider for mobilsalget

2022 var et år hvor smartphone-salget gik dårligt, men skal man tro Canalys Research kommer der fremgang i år.

(mere…)
Salget af foldbare vil næsten fordobles i år

Forventningerne til foldbare smartphones er stor i 2023. Der kom interessante modeller i 2022 der solgte godt. Analysefirma forventer tæt på en fordobling.

(mere…)
Xiaomi runder kæmpe milepæl

Xiaomi har netop afsløret, at de har solgt 72 mio. af Redmi Note i Indien siden 2014, men nu er en global milepæl nået.

(mere…)
Apple slår alle på tablets - iPad er vinderen

Apple er den altdominerende markedsleder på tablets. iPad er over dobbelt så stor som Samsung-tablets.

(mere…)
Salget falder fortsat - kun to går frem

Det globale salg af smartphones faldt i årets tredje kvartal sammenlignet med sidste år. Dog var der fremgang at spore hos to producenter.  

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2023 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram