OnePlus arbejder på en smartphone med MediaTek-processor

Processoren i OnePlus’ smartphones er fra Qualcomm. Måske vil OnePlus nu prøve kræfter med MediaTek.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro har en Qualcomm processor, men rygterne svirrer altså nu om, at OnePlus er på vej med en model, der gør brug af en MediaTek-processor (Foto: MereMobil.dk)

OnePlus har indtil nu tyet til Qualcomms processorer i deres smartphone-modeller, men det er måske ved at ændre sig. Det er uvist om det er chip-manglen, som er skyld i dette eller om OnePlus gerne vil prøve noget andet.

Chipmangel rammer alt fra smart-lyspærer til biler

Ifølge Digital Chat Station er OnePlus i hvert fald på vej med en smartphone, der kommer med MediaTek Dimensity 1200 processoren.

Der skulle angiveligt allerede være en proto-type af denne telefon, hvor der er et punch-hole i skærmen med kameraet placeret i øverste venstre hjørne – som det også er på OnePlus 9-serien. Designmæssigt skulle der være nogle ligheder med OnePlus 9.

OnePlus Nord CE 5G – specifikationer og pris er lækket

Kameraet ventes at være et triplekamera, hvor hovedsensoren er en Sony IMX766 på 50 megapixels.

Prismæssigt ventes den at være på omkring 300-320 dollars. Det skriver GSMArena.com.

OnePlus vil sælge smartwatch på Instagram

Det er uvist om det er en model, som er henvendt til et bestemt marked eller den vil blive tilgængelig på verdensplan. Ligesom det også er uvist om det er en del af Nord-serien.

Men ifølge Steve Hemmerstoffer, så er der tale om OnePlus Nord 2 og han har også afsløret specifikationerne. Det skriver Android Authority.

Nord 2 kommer angiveligt med en 6,43 tommer FHD+ AMOLED skærm, hvor opdateringshastigheden er på 90 Hz. Det ventes, at den kommer med triplekamera, hvor den oprindelige Nord kom med quad-kamera.

Sensorerne på Nord 2 ventes at være en 50 megapixels hovedsensor, samt en 8 megapixels ultravidvinkel og 2 megapixels måske dybdesensor. Frontkameraet er på 32 megapixels. Batteriet vil formentlig være på 4.500 mAh. Rygterne gætter også på den kommer to varianter med henholdsvis 8 GB RAM og 128 GB intern hukommelse og 12 GB RAM og 256 GB intern hukommelse.

Rygtebørsen forventer, at der går en måneds tid før telefonen vil blive lanceret.

Mere til historien

MediaTek blev grundlagt den 28. maj 1997 og er placeret i Taiwan.

OnePlus går til modangreb: Kalder exit-rygter for lodret løgn

OPFØLGNING: OnePlus skruer nu bissen op og stempler rapporterne om en europæisk exit som ”falske”. Bag de store ord gemmer der sig en desperat kamp for at berolige bekymrede forhandlere og kunder, mens de interne spareplaner ruller videre.

(mere…)
Samsung udvikler foldbar telefon uden fold

Er skærmfolden snart fortid? Samsung har fremvist en ny skærmteknologi, der fjerner den velkendte fordybning i midten af de foldbare telefoner.

(mere…)
OnePlus bryder tavsheden: Reagerer på rygter om lukning og aflysninger

Er OnePlus på vej væk fra Danmark og Europa? Selskabet forsøger nu at berolige kunderne efter nyhederne om store spareplaner, men der er stadig vigtige spørgsmål, som de ikke svarer på.

(mere…)
iPhone 18 Pro: Flere stærke nyheder på vej til skærmen

Nye lækkede oplysninger peger på store tekniske fremskridt for iPhone 18 Pro, der både vil forandre det visuelle udtryk og forbedre strømforbruget.

(mere…)
OnePlus 15: Derfor behøver en topmodel ikke koste en formue

Med et enormt batteri, lynhurtig opladning og fire års opdateringer leverer OnePlus en komplet flagskibs-pakke. Spørgsmålet er, hvorfor man skulle betale mere hos konkurrenterne?

(mere…)
OnePlus 16 Pro rygte: Vender Pro-modellen tilbage?

OnePlus har droppet Pro-navnet i årevis, men et nyt læk antyder, at en OnePlus 16 Pro eller Ultra kan være på vej senere i år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram