Samsung i gang med 120Hz skærm til iPhone 13

Apple tager ingen chancer i forhold til coronapandemien og har sat Samsung og LG i gang med at producere skærme til iPhone 13-serien.

Smadret mobil
Produktionen af skærme til nye iPhones er startet tidligere end normalt (Foto: Anna)

Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo forventer, at der nu vil blive anvendt ProMotion-teknologi på kommende Apple-modeller. Vurderingen understøttes ikke bare af tidligere rygter, men også af det koreanske tech-site The Elec.

The Elec rapporterer nemlig, at Samsung er påbegyndt produktionen af ​​LTPO-skærme, mens LG er begyndt at producere LTPS-skærme.

Ifølge The Elec skal LTPO-skærmene anvendes på den kommende iPhone 13 Pro og iPhone 13‌ Pro Max. Skærmene understøtter en høj opdateringshastighed på 120Hz, der efterhånden er standarden på topmodellerne.

LG’s produktion af LTPS-skærme skal anvendes på de kommende mindre iPhone-modeller.

RYGTE: iPhone 13 får større batteri

Apple introducerede ProMotion-teknologien i 2017 i forbindelse med iPad Pro, og rygtebørsen forventede forgæves, at teknologien blev anvendt til sidste års iPhone 12-serie.

Ifølge The Elec er Samsung og LG gået i gang med at producere skærmene en måned tidligere end normalt, hvilket kan betyde, at Apple vil komme eventuelle forsinkelser på grund af coronapandemien i forkøbet.

Netop coronapandemien forsinkede sidste år lanceringen af iPhone 12-serien.

Rygterne om ‌iPhone 13‌ har længe kørt for fulde omdrejninger. Udover at rygterne om 120 Hz skærmteknologi nu ser ud til at være rigtige, så meldes der også om, at det nye lineup vil have et lidt tykkere overordnet design og et større kamerabump .

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Et af de mere vilde bud på den kommende iPhone-serie kommer fra Twitter-kontoen “Peng Phones”. “Peng Phones” mener at vide, at iPhone 13 Pro Max vil komme i en pink udgave. “PengPhones” har bragt et billede med en pink mobil og tilbehør, som AirPods, AirPods Max og iPhone case i samme farve. Farven skulle angiveligt være døbt “Rose Pink”.

Ny funktion: Lad din iPhone vente i telefonkøen for dig

Ventetid i telefonkøer hvor du skal være opmærksom er snart fortid, hvis du har en iPhone.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 Ultra kan få orange farve

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26 Ultra får måske inspiration fra iPhone 17 Pro-modeller.

(mere…)
Apple ændrer på vækkeuret på iPhone

Apple er klar med en ændring i vækkeuret på din iPhone. Dette vil glæde nogen og irritere andre.

(mere…)
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra er ULTRA lækker | TEST

(mere…)
Samsung Bespoke AI Jet Ultra – ledningsfri støvsuger med AI | TEST

ANMELDELSE: AI er en gimmick og tømningsstationen et skrummel, men Bespoke AI Jet Ultra er en utrolig effektiv ledningsfri støvsuger.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
88 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram